;

Novinky

Vďaka umelej inteligencii môže byť liečba epilepsie v budúcnosti kvalitnejšia

8.12.2022 | E-health Všetky špecializácie

Približne jedno percento svetovej populácie sužuje epilepsia. Väčšine pacientov dokážu pomôcť lieky, ale asi 20 – 30 % chorých na ne nereaguje. Ďalším riešením býva operácia. Teraz môže do liečby vstúpiť umelá inteligencia. A to veľmi pozitívne.

Projekt Multicentre Epilepsy Lesion Detection (MELD) pomohol vytvoriť algoritmus umelej inteligencie (Al), ktorý dokáže odhaliť jemné mozgové abnormality spôsobujúce epileptické záchvaty. Bolo na to použitých vyše 1 000 pacientskych skenov z magnetickej rezonancie (MRI). Tieto väčšinou farmakorezistentné abnormality sa nazývajú fokálne kortikálne dysplázie (FCD).  FCD sú oblasti mozgu, ktoré sa vyvinuli odlišne a často spôsobujú práve farmakorezistentnú epilepsiu. Obvykle sa riešia chirurgicky, teda pokiaľ sú objavené. Identifikácia lézií z magnetickej rezonancie je totiž pre lekárov neustálou výzvou, pretože skeny FCD môžu často vyzerať úplne normálne.

Úspešné učenie

Tím vedcov pri vývoji algoritmu kvantifikoval kortikálne rysy zo snímok MRI, napríklad sa zisťovalo, aká je kôra mozgu hrubá alebo aké má zloženie. Bolo preskúmaných približne 300 000 miest v rámci mozgu. Výskumníci potom algoritmus trénovali na prípadoch, ktoré odborní rádiológovia označili buď ako zdravý mozog, alebo ako mozog s FCD. Algoritmus sa automaticky učil detegovať lézie z tisícov snímok MRI pacientov s epilepsiou. Dnes už dokáže spoľahlivo odhaliť lézie rôznych typov, tvarov a veľkostí, a hlavne mnoho tých, ktoré rádiológovia predtým prehliadli.

 

Väčšia šanca na vyliečenie

Finálne bol algoritmus schopný odhaliť FCD v 67 % prípadov v súbore 538 účastníkov. Predtým bolo 178 účastníkov považovaných za MRI negatívnych, čo znamená, že rádiológovia neboli schopní abnormalitu nájsť – napriek tomu bol algoritmus MELD schopný identifikovať FCD v 63 % týchto prípadov. Algoritmus umelej inteligencie, schopný odhaliť skryté lézie spôsobujúce epilepsiu tak u detí, ako aj u dospelých, môže pomôcť mnohým z nich. Pokiaľ lekári vďaka Al abnormalitu na snímke mozgu nájdu, môže jej prípadné chirurgické odstránenie viesť až k vyliečeniu epilepsie. U detí, u ktorých bola epilepsia operovaná, je FCD najčastejšou príčinou problémov, u dospelých zas treťou najčastejšou. Klasifikačný nástroj MELD FCD možno použiť u akéhokoľvek pacienta s podozrením na FCD, ktorý je starší ako 3 roky a má vyšetrenie MRI.

(nov)

 

Zdroj: AI Algorithm that Detects Brain Abnormalities could Help Cure Epilepsy. Digitalhealthnews. 10. 8. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6762:ai-algorithm-that-detects-brain-abnormalities-could-help-cure-epilepsy&catid=164:research.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 18.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri