;

Novinky

Úzkosti a depresia u tehotných žien s diabetom 2. typu sú častejšie než u gravidných nediabetičiek

7.7.2021 | Aktuality Diabetológia Endokrinológia Gynekológia a pôrodníctvo Psychiatria

Aká je prevalencia úzkostných a depresívnych syndrómov u tehotných žien s diabetom 2. typu? Ako sú na tom tieto ženy v porovnaní s gravidnými ženami bez diabetu? A ovplyvňujú psychiatrické choroby v ranom štádiu tehotenstva kontrolu glykémií a hmotnostné prírastky u ženy?

Úvod

Tehotenstvá žien s diabetom mellitus 2. typu (T2DM) môžu byť komplikované rozvojom diabetickej fetopatie novorodencov, ktorá je charakterizovaná nadmerným rastom plodu. Nadmerný rast plodu je významne spätý s nedostatočnou kontrolou glykémií najmä v neskorej gravidite.

 

U negravidných žien s T2DM sú pozorované psychiatrické poruchy, ako je úzkosť v 14 %, depresívne symptómy nachádzame v 26 % prípadov. Ďalej je známe, že incidencia úzkostných a depresívnych porúch je u žien s T2DM všeobecne, teda aj mimo gravidity, častejšia než vo všeobecnej populácii a bývajú spojené so zníženou kontrolou glykémií.

 

Metodika štúdie

 Na prospektívnej kohortovej štúdii z Dánska sa zúčastnilo 90 tehotných žien s T2DM s jednopočetným tehotenstvom a 88 tehotných bez diabetu s jednopočetným tehotenstvom. Všetky účastníčky štúdie vyplnili dotazník Hospital Anxiety and Depression Scale questionnaire vo včasnej a neskorej fáze gravidity. Na definíciu úzkostnej/depresívnej choroby bola stanovená hodnota skórovania úzkostných a depresívnych symptómov ≥ 8.

Výsledky štúdie

 Úzkostné či depresívne symptómy boli prítomné vo včasnej gravidite u 40 % žien s T2DM a u 7 % žien bez diabetu (relatívne riziko = 5,87; 95 % interval spoľahlivosti (CI): 2,60 – 13,2). Zastúpenie výskytu sledovaných psychických ťažkostí bolo podobné aj v neskorej fáze tehotenstva.

Vo včasnej fáze tehotenstva u žien s T2DM a s úzkostnými či depresívnymi stavmi bola stredná hodnota glykovaného hemoglobínu HbA1c 52 ± 14 mmol/mol (6,9 ± 1,2 %), u žien bez diabetu bola v rovnakom období tehotenstva hodnota HbA1c 49 ± 11 mmol/mol (6,6 ± 1,0 %), p = 0,31.

V neskorej fáze gravidity bola v skupine žien s diabetom a s úzkostnými či depresívnymi stavmi stredná hodnota HbA1c 43 ± 8 mmol/mol (6,1 ± 0,7%), u žien bez diabetu 40 ± 4 mmol/mol (5,8 ± 0,4%), p = 0,04. Hmotnostné prírastky v priebehu tehotenstva boli podobné v oboch skupinách.

Záver štúdie

V študovanej kohorte bolo zistené, že 40 % gravidných žien s T2DM malo úzkostnú či depresívnu poruchu počas včasnej gravidity, čo je významne viac než u gravidných žien bez diabetu. Ženy s depresívnymi a úzkostnými symptómami mali merané menej optimálne hodnoty glykémií najmä v neskorej gravidite, nelíšili sa však gestačnými hmotnostnými prírastkami od žien bez psychických ťažkostí.

(amo)

 

Zdroj: Ásbjörnsdóttir B., Vestgaard M., Do N. C., Ringholm L., Andersen L. L. T., Jensen D. M., Damm P., Mathiesen E. R. Prevalence of anxiety and depression symptoms in pregnant women with type 2 diabetes and the impact on glycaemic control. Diabet Med. 2021 Mar; 38(3):e14506. doi: 10.1111/dme.14506. Epub 2021 Jan 8. PMID: 33368557. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33368557/.

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 20.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri