;

Novinky

Umelá inteligencia môže pri diagnostike COVID-19 nahradiť krvné testy

14.9.2020 | E-health Všetky špecializácie

Vedci vyvinuli nový systém umelej inteligencie, ktorý je schopný predikovať ochorenie COVID-19 na základe klinických príznakov. Výsledky úvodnej fázy výskumu priniesol odborný časopis Nature Medicine.

Žiadne odbery, stačí apka

Do výskumného projektu tímu vedcov z King’s College London, Massachusetts General Hospital a spoločnosti ZOE Global Limited sa prostredníctvom mobilnej aplikácie COVID Symptom Study zapojili viac než tri milióny ľudí. Používatelia do tejto aplikácie denne zaznamenávajú dáta o svojom zdravotnom stave a prítomnosti niektorého zo symptómov, ako sú perzistentný kašeľ, horúčka, únava a strata chuti alebo čuchu. Model umelej inteligencie potom porovnaním klinických príznakov s dátami používateľov a výsledkami štandardných laboratórnych testov dokáže predpovedať ochorenie COVID-19 aj u osôb, ktoré nepodstúpia vyšetrenie krvi.

Vedci analyzovali dáta dva a pol milióna používateľov vo Veľkej Británii a USA, ktorí svoj zdravotný stav v aplikácii pravidelne aktualizovali. Zhruba tretina z nich udávala symptómy asociované s ochorením COVID-19. Celkovo 18 374 používateľov bolo na vírus SARS-CoV-2 testovaných, z toho 7 178 s pozitívnym výsledkom.

4 symptómy sú spoľahlivým indikátorom

Model umelej inteligencie pomohol vedcom s vysokou presnosťou identifikovať symptómy, ktoré sa u pozitívne testovaných jedincov objavujú najčastejšie. Zistili, že ide o omnoho širšie spektrum symptómov než pri bežnom nachladení a chrípke. Zvlášť pozoruhodné bolo najmä zistenie, že u dvoch tretín pozitívne testovaných sa vyskytovala strata chuti alebo čuchu. Podľa vedcov sa tým potvrdzujú predchádzajúce domnienky o tom, že medzi stratou čuchu a ochorením COVID-19 existuje silná asociácia. Profesor Tim Spector z King’s College London sa domnieva, že strata čuchu alebo chuti je dokonca jeden z najcharakteristickejších príznakov infekcie COVID-19.

Matematický model, ktorý vedci v rámci výskumu vytvorili, predpovedá pozitivitu na COVID-19 s viac než 80 % presnosťou. Stačia na to iba údaje o veku, pohlaví a prítomnosti niektorého zo štyroch symptómov choroby: straty chuti alebo čuchu, perzistujúceho kašľa, únavy a straty apetítu. Pomocou tohto modelu bolo predikované, že v skupine viac než osemstotisíc používateľov, ktorí na sebe pozorovali príznaky asociované s ochorením COVID-19, bola pravdepodobne vírusom SARS-CoV-2 nakazená iba menej než jedna pätina.

Vedci vidia najväčší prínos tejto metódy kombinujúcej využitie modelu umelej inteligencie s mobilnou aplikáciou v efektívnejšom vyhľadávaní nakazených osôb v komunitnom prostredí, a to najmä v oblastiach, kde je možnosť testovania krvných vzoriek obmedzená. Validitu tejto metódy by mali ešte potvrdiť ďalšie dve pripravované klinické štúdie.

(svat)

Zdroj: Menni, C., Valdes, A. M., Freidin, M. B. et al. Real-time tracking of self-reported symptoms to predict potential COVID-19. Nat Med 26, 1037–1040 (2020). Dostupné na https://doi.org/10.1038/s41591-020-0916-2.

 

 

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 04.05.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri