;

Novinky

Telemedicína v rečovej terapii? Komerčné aplikácie majú jednu funkciu, ktorá znemožňuje diagnostiku na diaľku.

21.2.2022 | E-health Všetky špecializácie

Virtuálne konferencie, svadby či telemedicína, to všetko sa stalo realitou v „koronavírusovom“ svete. Napriek tomu lekárska starostlivosť na diaľku ešte nezvládne vyriešiť úplne všetko. Čo napríklad?

Vo virtuálnom svete predstavuje hlasová terapia výzvu. Klinickí lekári sa totiž pri hodnotení účinnosti liečby musia spoliehať na akustické záznamy hlasu. Mnoho telekonferenčných platforiem však zvuky skresľuje v snahe eliminovať hluk a šum v pozadí.

Zistiť, či tieto populárne platformy pri použití pre telemedicínu dokážu zachytiť zvuky dostatočne presne na to, aby lekári mohli úspešne liečiť a hodnotiť pacientov s poruchami hlasu a reči, sa rozhodol vedec Bostonskej univerzity Hasini Weerathunge. V spolupráci s ďalšími odborníkmi otestovali päť platforiem: Cisco Webex, Microsoft Teams, Doxy.me, VSee Messenger a Zoom.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Bez zvukotesnej kabíny

Kvôli pandémii sa väčšina hlasovej a logopedickej terapie začala stále viac presúvať do online prostredia. Kliniky aj lekári sa pokúšali liečiť na diaľku, a vedci chceli určiť presnosť akustických opatrení jednotlivých platforiem. I keď hlasoví terapeuti aj pred pandémiou mali občas sedenie s pacientmi online, hodnotenie účinnosti liečby bolo vždy vykonávané pri osobnom stretnutí. Počas takej návštevy ordinácie sedí pacient vo zvukotesnej kabíne vybavenej pre nahrávanie reči. Opakuje napríklad samohlásky alebo číta krátku pasáž textu, ktorá odráža širokú škálu zvukov a pohybov úst. Záznamy pacientovho hlasu sa potom vyhodnocujú algoritmami, ktoré merajú akustické vlastnosti, vrátane akustických korelácií vnímanej výšky a hlasitosti hlasu.

 

Problém s vylepšovaním zvuku

Osobná konzultácia a následné hodnotenie liečby sa kvôli pandémii presunuli do virtuálneho formátu. A pretože doposiaľ nebola nikdy skúmaná presnosť vyhodnocovacích postupov vykonávaných online, rozhodli sa to vedci zmeniť. Vo zvukotesnej miestnosti tím zaznamenal vzorky hlasov 29 pacientov vo veku 18 – 82 rokov, ktorí mali rôzne rečové alebo hlasové diagnózy. Tieto nahrávky boli potom prehrávané výskumníkom prostredníctvom externého reproduktora cez telekonferenčné platformy, čo simulovalo rozhovory pacientov s lekármi online. Vedecký tím však zistil, že každá platforma má svoj vlastný algoritmus vylepšenia zvuku, ktorý ovplyvňuje jeho kvalitu. Zoom bola jediná platforma, ktorá používateľom umožňovala vypnúť tieto funkcie, čo vedcom pomohlo otestovať pôvodný zvuk platformy.

 

Veľké rozdiely

Navzdory vylepšovaniu zvuku vedci predpokladali, že schopnosť merať základnú hlasovú frekvenciu (výšku) a hlasovú intenzitu (hlasitosť) prostredníctvom telekonferenčných platforiem nebude významne ovplyvnená. Zistili však, že všetky platformy používané pre telekonferencie odviedli zlú prácu pri mnohých meraniach potrebných pre presné a klinicky zmysluplné hodnotenie hlasu. V porovnaní s reálnymi nahrávkami tu bol výrazný rozdiel. To mohli spôsobiť problémy s internetovým pripojením alebo faktory ovplyvňujúce to, ako a kedy sa zvuky cez platformy prenášajú, spresnili vedci.

 

Opatrne s hodnotením

Bolo zistené, že dynamický rozsah vokálnej hlasitosti meranej pri online lekárskej konzultácii je veľmi odlišný od živých nahrávok. Efekt platil dokonca aj pre Zoom, kde mohli vedci vypnúť zvukové vylepšenia. Celkovo sa najlepšie darilo platforme Microsoft Teams – hlasové opatrenia boli na tejto platforme najmenej ovplyvnené. Mnoho z hlasových metrík zhromaždených z virtuálnych platforiem malo klinicky významné rozdiely od tých, ktoré boli prijaté osobne, Hasini Weerathunge a jeho tím preto nabáda logopedických terapeutov využívajúcich telemedicínu k veľkej opatrnosti pri konečnom hodnotení liečby pacientov. 

 

(nov)

Zdroj: Weerathunge H. R. et al. Accuracy of Acoustic Measures of Voice via Telepractice Videoconferencing Platforms. Journal of Speech, Language, and Hearing Research, 2021. doi: 10.1044/2021_JSLHR-20-00625. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6490:beware-using-telemedicine-for-voice-and-speech-therapy&catid=164:research.

 

 

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 20.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri