;

Novinky

Nový spôsob hlásenia nežiaducich účinkov: jednoduchší a presnejší

21.4.2022 | Aktuality Všetky špecializácie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o novom spôsobe zasielania hlásenia o podozrení na nežiaduce účinky liečivých prípravkov. Predstavenie tejto novinky je príležitosťou zdôrazniť význam farmakovigilancie a pripomenúť prepojenie s databázou EudraVigilance.

Hlásenie v novom

ŠÚKL zaviedol novú možnosť, ako môžu zdravotníci hlásiť podozrenie na nežiaduce účinky liečivých prípravkov pomocou automatizovaného rozhrania. Využívať ju môžu zdravotníci zo zdravotníckych zariadení a lekární, ktorí sú registrovaní do systému eRecept. Nový systém ponúka viac možností než predchádzajúci formulár a okrem odoslania hlásenia umožňuje zobraziť prehľad už odoslaných hlásení a zadávať ich aktualizácie. V informačných systémoch lekární a zdravotníckych zariadení bude možné odosielať hlásenia k jednotlivým predpisom či výdajom bez toho, aby bolo nutné ručne vyberať liečivá alebo vakcíny. Prednosťou nového systému je vysoká miera automatického doplňovania a kontroly správnosti dát. Rozhranie je napojené na číselníky liečiv a automaticky vie doplniť informácie o nahlasujúcom zdravotníkovi či lekárnikovi.

Farmakovigilancia v skratke

Hlásenie nežiaducich účinkov aj podozrení na nežiaduce účinky je zásadným krokom, pretože rozhodovanie o prípadnom kauzálnom vzťahu medzi nežiaducim účinkom a podaním liečivého prípravku je mnohokrát náročné. Kumulácia rovnakých hlásení od ďalších zdravotníkov má kľúčový význam s ohľadom na vznik farmakovigilačného signálu. Každé hlásenie podozrení na nežiaduci účinok sa v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv eviduje, je mu pridelené svetovo unikátne číslo a je odovzdané do databázy nežiaducich účinkov Európskej únie (EudraVigilance) aj Svetovej zdravotníckej organizácie. Ak je po analýze všetkých dostupných informácií z rôznych zdrojov nutné pristúpiť k regulačným opatreniam znižujúcim riziká používania daného liečivého prípravku, dochádza k doplneniu upozornení na nežiaduce účinky a prípadnej možnosti ich prevencie, obmedzeniu indikácií pre použitie prípravku, zmene dávkovania, zmene spôsobu výdaja a vo vzácnych prípadoch k stiahnutiu liečivého prípravku z trhu.

 

(pak)

 

Zdroj: Zdravotníci môžu ľahšie hlásiť podozrenie na nežiaduce účinky liečivých prípravkov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv, 23. 2. 2022. Dostupné na https://www.sukl.cz/zdravotnici-mohou-snaz-hlasit-podezreni-na-nezadouci-ucinky. Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 25.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri