;

Novinky

Novorodeneckú žltačku spoľahlivo diagnostikuje mobilná aplikácia

21.7.2022 | E-health Všetky špecializácie

Mobilná aplikácia neoSCB, ktorú vyvinul tím vedcov z University College London (UCL) a University of Ghana, sa môže v nasledujúcich rokoch stať život zachraňujúcim diagnostickým prostriedkom. Na základe skenu očí totiž dokáže u novorodencov rozpoznať závažnú žltačku.

Banálna, ale aj smrteľná žltačka

Novorodenecká žltačka je spôsobená zvýšenou hladinou bilirubínu v krvi (tzv. hyperbilirubinémiou) a prejavuje sa typicky žltým zafarbením kože a očného bielka. Vyskytuje sa asi u polovice narodených detí a väčšinou spontánne bez následkov sama odznie. V ťažších prípadoch však prechádza bilirubín do mozgového tkaniva, kde sa hromadí a môže spôsobiť smrť dieťaťa alebo závažné neurologické stavy zahŕňajúce napríklad stratu sluchu, oneskorený vývoj a poruchy hybnosti.

Celosvetovo je každý rok zaznamenaných asi 114-tisíc úmrtí novorodencov v súvislosti s ťažkým priebehom žltačky a u ďalších 178-tisíc novorodencov dochádza k poškodeniu nervovej sústavy. Absolútna väčšina týchto prípadov sa vyskytuje v chudobných rozvojových krajinách, kde na rozdiel od vyspelých krajín vrátane Českej republiky chýbajú rutinné skríningové programy na záchyt závažných foriem žltačky. Novorodenci v oblastiach subsaharskej Afriky sú navyše vo vyššom riziku vzniku žltačky z dôvodu vysokej prevalencie deficitu enzýmu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy, medzi ktorého príznaky patria hemolýza (rozpad červených krviniek) a práve hyperbilirubinémia.

 

Dôvodom nedostatočného testovania novorodencov je okrem obmedzenej nemocničnej kapacity hlavne nedostatok finančných prostriedkov, cena jedného prístroja merajúceho hodnotu bilirubínu v podkožnom tkanive, tzv. transkutánneho bilirubínometra sa pohybuje okolo 4-tisíc libier.

 

Účinnosť overená klinickou štúdiou

V roku 2020 bola na testovanie účinnosti aplikácie neoSCB spustená v University College London Hospital pilotná štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 37 novorodencov. Nasledovala veľká klinická štúdia v Ghane, ktorej výsledky boli publikované v časopise Paediatrics. Do štúdie bolo vybratých celkovo 724 novorodencov medzi 0. a 28. dňom, pričom deti, ktoré sa narodili skôr ako v 35. týždni, boli kriticky choré alebo mali veľmi nízku pôrodnú hmotnosť, boli zo štúdie vylúčené.

 

Štúdia porovnávala efektívnosť konvenčnej skríningovej metódy s aplikáciou neoSCBm, ktorá pomocou kamery smartfónu analyzuje žlté zafarbenie očného bielka. Z celkového počtu 336 testovaných novorodencov trpelo ťažšou formou žltačky celkovo 79 novorodencov. Aplikácia neoSCB úspešne odhalila celkovo 74 z nich, čo je porovnateľné so štandardnou metódou pomocou bilirubínometra, ktorá identifikovala 76 prípadov. Výsledky boli potvrdené laboratórnym rozborom krvi.

Jeden z vývojárov aplikácie Dr. Terence Leung zdôrazňuje, že hlavným prínosom aplikácie je popri jej presnosti a rýchlosti finančná dostupnosť. Náklady na kúpu smartfónu sú oproti bilirubínometru asi desaťkrát nižšie, čo umožní aj v rozvojových krajinách testovať omnoho väčší počet detí a pomôže významne znížiť novorodeneckú úmrtnosť.

 

(svat)

 

Zdroj: App Detecting Jaundice in Babies a Success in First Major Clinical Trial. DigitalHealthNews. 7. 6. 2022. Dostupné na  https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6716:app-detecting-jaundice-in-babies-a-success-in-first-major-clinical-trial&catid=164:research.

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 20.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri