;

Novinky

Infodémia? COVID-19 a konšpiračné teórie na sociálnych sieťach

11.8.2021 | E-health Všetky špecializácie

Veže 5G siete, Bill a Mellinda Gatesovci, laboratóriá a vývoj vakcín – všetky tieto štyri veci majú jedného spoločného menovateľa: ochorenie COVID-19, vznik a šírenie dezinformácií o tejto téme. A práve na to sa zamerala recentná americká štúdia publikovaná v periodiku JMIR.

Úvod

Po vypuknutí pandémie COVID-19 zostalo mnoho ľudí izolovaných vo vlastných domácnostiach a mnohí z nich hľadali spoločenský kontakt, správy a novinky na sociálnych sieťach. Prirodzeným dôsledkom situácie je zvýšený sklon týchto osôb uveriť dezinformáciám a šíriť ich ďalej. Mylné správy súvisiace so zdravím však ohrozujú adherenciu k informáciám o zdraví populácie a monitorovanie ich šírenia sociálnymi médiami je zásadné pre porozumenie vzniku a vývoja myšlienok s potenciálom negatívne ovplyvniť zdravie populácie.

 

Cieľom novej štúdie je využitie dát z Twitteru na opísanie metód, ktoré by charakterizovali a klasifikovali 4 konšpiračné teórie spojené s pandémiou COVID-19. Autori tiež chceli poskytnúť ku každej z týchto konšpiračných teórií kontext vychádzajúci z prvých 5 mesiacov pandémie.

Štyri teórie spiknutia

Štúdia pracovala s nasledujúcimi konšpiračnými teóriami:

 

  1. Veže 5G siete šíria vírus SARS-CoV-2.
  2. Nadácia Billa a Mellisy Gatesovcov financovala výskum neviditeľného atramentu určeného na trvalé zaznamenávanie očkovania u ľudí z rozvojových krajín. V tejto súvislosti sa objavili teórie o čipovaní ľudí pomocou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s cieľom kontroly populácie.
  3. Súvislosť ochorenia COVID-19 s HIV a dôkazy o potenciálnom laboratórnom pôvode vírusu SARS-CoV-2.
  4. Vakcíny: ich (nefungovanie), súvislosť vývoja vakcín slúžiaceho iba na obohacovanie výrobcov a pod.

 

 

Metodika štúdie

Spracovaných bolo zhruba 120 miliónov tweetov o téme COVID-19 postovaných v období od konca januára do začiatku mája 2020. Najprv bolo vyfiltrovaných asi 1,8 miliónov tweetov používajúcich bežné výrazy a s použitím random forest klasifikačných modelov boli identifikované tweety súvisiace so zmienenými 4 konšpiračnými teóriami. Takto získané sety dát boli podrobené ďalším analýzam, ktoré umožnili opísať lingvistické rysy COVID-19 konšpiračných teórií tak, ako sa menili v priebehu sledovaného obdobia.

 

Výsledky

Analýza pomocou model-labeled dát bola prínosná pre zväčšenie podielu dát zodpovedajúcich dezinformačným indikátorom. Hodnoty sa v analýze random forest medzi posudzovanými analýzami líšili (F1 skóre medzi 0,347 a 0,857) a zvyšovali sa s tým, ako boli dané konšpiračné teórie lepšie úzko definované. Výsledky ukázali, že tweety s mylnými informáciami predstavovali viac negatívnych emócií v porovnaní s pravdivými správami a že teórie sa v priebehu času vyvíjali – boli do nich zapracovávané detaily z iných nesúvisiacich konšpiračných teórií alebo skutočných udalostí.

 

Záver

I keď sa autori sústredili na dezinformácie spojené so zdravím populácie, ich postupy nie sú pre tento tematický okruh špecifické a možno ich využiť na charakterizovanie dezinformácií všeobecne. To je dôležitý poznatok a prvý krok pre vytvorenie cielených správ na sociálnych sieťach, ktoré by potlačovali šírenie dezinformácií. Najprv by posielanie takýchto správ malo predbehnúť všeobecné dezinformácie skôr, než sa stanú skutočne rozšírenými. V ďalšej fáze potom budú cieliť na rozvíjajúce sa konšpiračné teórie a ich nové detaily, ktoré sú do nich postupne zabudovávané.

 

(mir)

 

Zdroj: Gerts D., Shelley C. D., Parikh N. et al. “Thought I’d share first” and other conspiracy theory tweets from the COVID-19 infodemic: exploratory study. JMIR Public Health Surveill 2021; 7 (4): e26527, doi: 10.2196/26527. Dostupné na https://publichealth.jmir.org/2021/4/e26527.

 

Foto: Unsplash.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 18.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri