;

Novinky

10 spôsobov, ktorými technológie menia zdravotníctvo

18.8.2021 | E-health Všetky špecializácie

Umelá inteligencia, virtuálne/augmentované reality, 3D-tlač, robotika či nanotechnológia. Tieto a mnohé ďalšie digitálne technológie stále viac prenikajú do zdravotníctva. Uľahčujú život lekárom aj pacientom, pomáhajú zachraňovať životy. Zoznámte sa s desiatkou z nich.

Zdravotníctvo si od nových technológií sľubuje transformáciu neudržateľných zdravotníckych systémov na udržateľné, urovnanie vzťahu medzi zdravotníkmi a pacientmi a predovšetkým lacnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie riešenie ochorení, najmä tých, s ktorými si teraz nevieme celkom rady. Technológie majú tiež byť prostriedkom na prevenciu a na zlepšenie vlastného zdravia a majú pomôcť zlepšiť naše vnímanie celkového konceptu zdravia.

 

Prinášame 10 spôsobov, pomocou ktorých zdravotnícke technológie menia poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

 

  1. Umelá inteligencia (AI)

Strašidelne znejúci pojem skrýva algoritmy, ktoré dokážu spracovať hory zdravotnej dokumentácie, navrhnúť terapeutické postupy alebo nové liečivá omnoho rýchlejšie, než bolo doposiaľ predstaviteľné.

 

  1. Virtuálna realita (VR)

Virtuálna realita umožní sledovať operáciu, akoby človek sám držal skalpel, alebo prejsť sa po Islande, zatiaľ čo ležíte na nemocničnom lôžku. Už teraz je možné použiť VR na tréning budúcich chirurgov a nové štúdie potvrdzujú skvelé výsledky, istotu, rýchlosť a presnosť takto trénovaných odborníkov. Táto technológia je efektívna aj pri zvládaní bolesti – príjemné a upokojujúce obrazy v mnohých prípadoch úspešne rozptyľujú od bolestivých podnetov a tiež zmierňujú úzkosť.

 

  1. Augmentovaná realita (AR)

Menej známy pojem možno preložiť ako pozmenená realita. Zatiaľ čo VR vás celkom vytrhne z reálneho sveta s použitím špeciálnych okuliarov, používatelia AR nestrácajú kontakt so „skutočnou“ realitou a informácie sa v ich zornom poli zobrazujú maximálnou možnou rýchlosťou. Významnou cieľovou skupinou sú aj pre AR chirurgovia.

 

  1. Senzory a nositeľné snímače

Budúcnosť medicíny kladie veľkú zodpovednosť za zdravie na samotných pacientov – technológie im v tom majú pomôcť. Rôzne inteligentné zariadenia sledujúce vitálne funkcie, ktoré sa dajú ľahko pripevniť napr. na zápästie (wearables), pomáhajú vedieť viac o vlastnom stave a prevziať kontrolu nad svojím zdravím. Získané dáta navyše možno na diaľku zdieľať s vaším lekárom, čo pomôže ušetriť čas váš aj jeho.

  1. Lekársky trikordér

Zariadenie, ktoré sa dalo vidieť v seriáli Star Trek, dokázalo po jednoduchom oskenovaní pacienta spísať jeho vitálne funkcie, rôzne ďalšie parametre a hlavne diagnózu. Podobné prístroje, vreckových rozmerov, sa už dajú kúpiť a dokážu merať všetko možné: dychovú a tepovú frekvenciu, teplotu, polohu tela, mieru aktivity, kvalitu spánku, saturáciu kyslíkom, EKG, krvný tlak a ďalšie. V ďalších krokoch sa očakávajú zariadenia schopné analyzovať fotografie kožných lézií, detegovať abnormality v DNA alebo protilátky.

 

  1. Sekvenovanie genómu

Celý projekt Human Genome stál americkú vládu asi 2,7 miliardy USD. Dnešní giganti na poli sekvenovania prečítajú celý genóm za neporovnateľne nižšie sumy a prinášajú tak veľmi cenné informácie, napr. o citlivosti jedinca na určité liečivá. Vznikajú tak aj nové odbory využívajúce získané dáta, napr. nutrigenomika, ktorá dokáže ponúknuť personalizovanú diétu vychádzajúcu z genómu jedinca.

 

  1. Revolúcia vo vývoji liečiv

Súčasný vývoj nových liečiv je veľmi zdĺhavý a drahý. Ako už bolo zmienené, urýchliť by ho mohla AI. Ďalšou sľubnou oblasťou pre technológie sú in silico klinické testy. Tieto individualizované počítačové simulácie by mohli zásadne urýchliť celý proces vývoja liekov.

 

  1. Nanotechnológia

Podľa niektorých sme na začiatku nanoveku. Od nanotechnológií si sľubujeme precíznu distribúciu liečiv v tele, nové prístupy v liečbe rakoviny a možnosť vykonávania mikrooperácií. „Elektronické tablety“ by mohli nielen bezdrôtovo uvoľňovať liečivo, ale tiež zdieľať diagnostické dáta. Inteligentné náplasti by zase mohli kontinuálne monitorovať rany.

 

  1. Robotika

Robotika je jednou z najrýchlejšie rastúcich oblastí využitia nových technológií. Okrem robotických spoločníkov sa vyvíjajú chirurgické roboty, pharmaboty, dezinfekčné roboty alebo exoskelety. Už v roku 2019 umožnil exoskelet kvadruplegickému pacientovi ovládať svoj exoskeleton mozgom – myšlienkou. Bežnejšie využitie sa predpokladá u seniorov alebo ako pomocné zdravotné sestry.

 

  1. 3D-tlač

Táto technológia dokáže v zdravotníctve zázraky. Dnes dokážeme vytlačiť biotkanivá, umelé kĺby, pilulky, krvné cievy a veľa ďalších vecí, z tých novších napríklad kožu vrátane krvných ciev.

 

(mir)

 

Zdroj: 10 ways technologz is changing healthcare. The medical futurist.com. 3. march 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/ten-ways-technology-changing-healthcare/#.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Piatok 26.04.2024

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri