;

Novinky

Zisky slovenských zdravotných poisťovní v hľadáčiku ÚDZS

26.10.2021 | Právo Všetky špecializácie

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tvrdí, že zdravotné poisťovne na Slovensku dosahujú neprimeranú návratnosť použitého súkromného kapitálu. Podal legislatívny návrh na reguláciu ziskov poisťovní.

Navrhovaný maximálny strop zisku pre zdravotné poisťovne vo výške 0,2 % z úhrnu poistného z verejného zdravotného poistenia je len neformálnym návrhom, uviedol úrad v tlačovej správe. Ide o spodné hranice ziskového rozpätia, ale o konkrétnych hraniciach vrátane kritérií sa stále diskutuje. Konečné slovo bude mať vláda. Podľa ÚDZS ide každopádne o dôležitý podnet pro reformu slovenského zdravotníctva, ktorá sa práve rozbieha. Legislatívny návrh vychádza zo súčasnej maximálnej hranice prevádzkových nákladov. Tá je teraz vo výške 4,9 % a stanovuje, že na zdravotnú starostlivosť by sa z vyzbieraného verejného zdravotného poistenia malo v závislosti od počtu poistencov vrátiť 95 až 97 %.

Zisk aj strata

Ako ďalej uviedol ÚDZS, zdravotná poisťovňa Dôvera vykázala v rokoch 2008 až 2020 zisk celkovo 679 miliónov eur, čo predstavuje 4,71 % z prijatého poistného. V priemere pritom vynaložila na prevádzku takmer tri percentá, na zdravotnú starostlivosť viac než 92 %. Zdravotná poisťovňa Union vykázala v rovnakom období zisk celkovo 15 miliónov eur, čo predstavuje 0,34 % z prijatého poistného. Poisťovňa dala viac než päť percent na prevádzku a viac než 94 % na zdravotnú starostlivosť. Všeobecná zdravotná poisťovňa vykázala v tomto období stratu 153 miliónov eur, čo predstavuje 0,41 % z prijatého poistného. Okrem toho vynaložila v priemere takmer tri percentá na prevádzku, takmer 98 % na zdravotnú starostlivosť.

(nov)

Zdroj: Zákon regulujúci zisk poisťovní je opodstatnený, ÚDZS hovorí o neprimeranej návratnosti kapitálu. SITA. 3. 8. 2021. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/zakon-regulujuci-zisk-poistovni-je-opodstatneny-udzs-hovori-o-neprimeranej-navratnosti-kapitalu/. 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri