;

Novinky

Zdravotníci v spoločnom vyhlásení žiadajú jasné vyjadrenie, čo sa týka zvyšovania platov

27.4.2022 | Právo Všetky špecializácie

Profesijné organizácie slovenského zdravotníctva vyzvali vládu, aby verejne povedala, kedy a ako plánuje riešiť sľubovaný rast ich platov. Tvrdí, že prehliadaním legitímnych požiadaviek na zvýšenie miezd dochádza k napätiu, ktoré môže mať ďalekosiahle dôsledky.

Na spoločnom stanovisku týkajúcom sa platov sa zhodli zástupcovia komôr sestier, záchranárov, lekárskych technikov a fyzioterapeutov. Iveta Lazorová, predsedníčka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek povedala, že ministerstvo zdravotníctva len opakuje, že robí všetko pre to, aby záchranári pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne hodnotení.

Reálne však, čo sa týka platov, nedošlo k žiadnemu posunu navzdory rokovaniam, prosbám, výzvam a zasielaniu otvorených listov poslancom alebo predsedovi vlády. Poznamenala, že zdravotníci sú okrem iného trvale preťažovaní vysokým počtom pacientov, veľkou administratívnou záťažou a mnohými nadčasmi. Lekárske odborové združenie preto vyhlásilo štrajkovú pohotovosť a plánuje ďalšie kroky na vyvinutie tlaku na vládu, dodala I. Lazorová.

Riešenie stále nie je

Zdravotníci poznamenávajú, že pandémia a utečenecká kríza problémy ešte zhoršujú. Dodali, že súčasná vláda, rovnako ako tá predchádzajúca, ich núti čeliť dileme, či v rezorte zostať, alebo hľadať miesto s platom, z ktorého môžu bez problémov platiť svoje účty. Pritom Slovenská komora zdravotníckych záchranárov varovala, že ďalší odliv zdravotníkov systém neprežije. Zdravotnícke organizácie tiež pripomenuli, že keď štát a spoločnosť požiadajú o pomoc, okamžite reagujú. Keď však oni žiadajú o zlepšenie ocenení, nikdy nie je správny čas, nie sú zdroje ani vôľa na nejaké riešenie. Podľa nich kompetentní ľudia zatvárajú oči pred faktom, že situácia v tomto odvetví je alarmujúca a že zdravotníkov ubúda. 

 

Dôrazné varovanie

Zdravotnícki odborári vyhlásili 5. 4. štrajkovú pohotovosť. Reagujú na skutočnosť, že navzdory dlhodobým varovaniam a niekoľkým rokovaniam vláda situáciu v zdravotníctve nerieši. Majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský verí, že v súvislosti s vyhlásením štrajkovej pohotovosti nehrozí riziko kolapsu zdravotníctva. Potvrdil, že niektoré z požiadaviek odborárov už rezort splnil a na ďalších sa pracuje.

 

(nov)

Zdroj: Zdravotníci: Žiadame prísľub riešenia požiadavky zvyšovania platov. 7. 4. 2022. TASR. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/zdravotnici-vyzyvaju-vladu-k-prisl/625188-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch. 

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 21.05.2022

Jedna metoda screeningu fibrilace síní vykazuje nejvyšší specificitu. Víte, která to je?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri