;

Novinky

Zdravotné poisťovne svoje dlhy samy vymáhať nemajú, tvrdia slovenskí exekútori

31.8.2022 | Právo Všetky špecializácie

Kto by sa mal starať o návrat dlžných financií do zdravotných poisťovní? Na tom sa zatiaľ ministerstvo zdravotníctva a Slovenská komora exekútorov nezhodujú.

Nápad ministra Vladimíra Lengvarského, aby si svoje dlhy riešili zdravotné poisťovne samy, sa exekútorom nepáči z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným však je, že by to mohlo mať negatívny dopad na neplatičov a prípadne aj na ostatných klientov poisťovní. Sporný návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorého súčasťou je aj možnosť dať zdravotným poisťovniam právomoc vymáhať svoje vlastné pohľadávky, sa zatiaľ nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Moc jedinej inštitúcie

Slovenská komora exekútorov vyzvala v liste ministra zdravotníctva, aby svoj legislatívny návrh prehodnotil. Podľa nej by vymáhanie dlhov zdravotnými poisťovňami malo nepríjemný dopad nielen na pacientov a daňových poplatníkov, ale aj všeobecne na vymáhateľnosť práva na Slovensku. Ako Komora exekútorov spresňuje, poisťovňa by ako jediná zároveň vydávala rozhodnutia, rozhodovala o ich vymáhaní a tiež by bola odvolacím orgánom. Získala by tiež prístup k citlivým informáciám dlžníka, ktorý by však nemal žiadnu právnu ochranu. Tú mu dnes poskytujú exekučné predpisy, a ide napríklad o právo na platenie dlhu v splátkach alebo právo na odklad exekúcie zo sociálnych dôvodov.  

 

Zaplatia tí zodpovední…

Ak by teda novinka uspela, namiesto nezávislého súdu by o takých citlivých záležitostiach, ako je vymáhanie pohľadávok, rozhodoval neštátny súkromný subjekt. Aby však zdravotné poisťovne mohli vôbec túto agendu spustiť, museli by investovať nemalé prostriedky. Tieto potrebné financie by v konečnom dôsledku dodali podľa Komory exekútorov všetci občania Slovenskej republiky v rámci svojich povinných zdravotných príspevkov. Riešenie problémov s neplatičmi zdravotného poistenia by bolo v rovnakom duchu – skladali by sa naň hlavne tí, ktorí všetko riadne platia.

 

… a nie raz

Vymáhanie dlhov zdravotnými poisťovňami by prinieslo ešte jeden problém. Komora exekútorov uvádza, že vymáhanie nárokov zdravotných poisťovní súdnymi vykonávateľmi je viac než 60 %. V návrhu však ministerstvo zdravotníctva počíta iba so 43 %. Vymáhateľnosť by sa tak znížila o tretinu, čo by znamenalo výraznú stratu vo verejných financiách. Aby sa schodok vyrovnal, je pravdepodobné, že by sa nakoniec opäť museli zložiť daňoví poplatníci, logicky hlavne tí, ktorí svoje záväzky svedomite plnia.

 

(nov)

 

Zdroj: Exekútori sú proti návrhu Lengvarského o vymáhaní dlhov zdravotnými poisťovňami, sťaží to život neplatičom. SITA. 9. 8. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/exekutori-su-proti-navrhu-lengvarskeho-o-vymahani-dlhov-zdravotnymi-poistovnami-stazi-to-zivot-neplaticom/

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Adjuvantné verzus neadjuvantné vakcíny proti chrípke – vplyv na výskyt hospitalizácií zo všetkých príčin

21.9.2022

Vyššia účinnosť adjuvantnej trivalentnej chrípkovej vakcíny oproti neadjuvantnej forme z hľadiska prevencie hospitalizácií zo všetkých príčin bola preukázaná len počas 1 chrípkovej sezóny a len u starších osôb v ústavných zariadeniach. Platí to však aj vo všeobecnejšom meradle?

Přečíst článek
Čo posunie použitie umelej inteligencie v medicíne? Výsledok štúdie prekvapí

21.9.2022

Umelú inteligenciu využívajú rôzne odbory, lekárstvo nevynímajúc. V precíznej medicíne existujú desiatky softvérových programov na prevenciu, diagnostiku a liečbu. Univerzálny program použiteľný pre všetky spôsoby terapie stále neexistuje. Odborníci však vedia, čo chýba.

Přečíst článek
Hypoxémiu pri akútnom respiračnom zlyhaní pri ochorení COVID-19 môžu zmierniť probiotiká

14.9.2022

Probiotiká možno využiť nielen ako prevenciu, ale aj ako podporu liečby osôb s akútnym respiračným zlyhaním v dôsledku pneumónie vyvolanej SARS-Cov-2.

Přečíst článek
Účinnosť liekov na neurodegeneratívne ochorenia skúma umelá inteligencia

14.9.2022

Presne predpovedať terapeutické účinky liečiv – to dokáže nová technológia s názvom in silico FOCUS. Ak sa tento postup osvedčí, mohlo by to okrem iného viesť aj k urýchleniu vývoja nových preparátov na ochorenia, pri ktorých sa dopady liečiv doposiaľ skúmali len ťažko.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 26.09.2022

Jaká antibiotika mohou zabránit exacerbaci CHOPN?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri