;

Novinky

Zdravotné poisťovne by mohli vymáhať pohľadávky samy

27.4.2022 | Daně Všetky špecializácie

Bez súdneho vykonávateľa a lacnejšie by slovenské zdravotné poisťovne mohli v budúcnosti vymáhať svoje pohľadávky. Návrh takejto legislatívnej novely má Ministerstvo zdravotníctva SR predložiť vláde do 15. novembra.

Zhoda, čo sa týka exekúcií vedených samotnými zdravotnými poisťovňami, vyplýva z memoranda medzi rezortmi zdravotníctva a financií. Podľa ministerstva zdravotníctva by zmena mohla viesť aj k zvýšeniu príjmov štátneho rozpočtu. Zavedením takejto právne úpravy možno očakávať nielen pozitívny dopad na dlžníkov a zdravotné poisťovne spočívajúci v eliminácii nákladov na exekúciu, ale tiež zrýchlenie a zefektívnenie vymáhania pohľadávok zdravotných poisťovní, uviedli zástupcovia ministerstva.

Pružnejší proces

V súčasnosti je podľa ministerstva vymáhanie pohľadávok zdravotnej poisťovne možné iba prostredníctvom súdneho exekútora. To má za následok jednak predĺženie celého procesu vymáhania, ale tiež zvyšovanie nákladov (poisťovní aj dlžníka) o náklady na výkon exekúcie. Zmena zákona, ktorá umožní samostatné vymáhanie pohľadávok zdravotnými poisťovňami, sa ministerstvu zdravotníctva javí ako vhodná. Najpoužívanejším a najúčinnejším spôsobom výkonu rozhodnutia súdnym vykonávateľom je obstavenie pohľadávok z účtov v banke a ďalej zrážkami zo mzdy a ďalších príjmov dlžníkov. Zdravotné poisťovne majú potrebné dáta na to, aby mohli samy vykonávať exekúcie týmito spôsobmi, dodal odbor.

(nov)

Zdroj: Zdravotné poisťovne by si mohli vymáhať pohľadávky samy. 11. 4. 2022. TASR. Dostupné na https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/623167-zdravotne-poistovne-by-si-mohli-vymahat-pohladavky-samy/.Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 21.05.2022

Jedna metoda screeningu fibrilace síní vykazuje nejvyšší specificitu. Víte, která to je?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri