;

Novinky

Zákon o primeranej ziskovosti slovenských zdravotných poisťovní

30.11.2021 | Právo Všetky špecializácie

V novom návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti je primeraná ziskovosť zdravotných poisťovní upravená na 10 % percent z investovaného kapitálu spoločnosti ročne.

Návrh, ktorý prešiel tak medzirezortným pripomienkovým, ako aj rozporovým konaním, predstavil koncom septembra Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Na odbornej diskusii sa zúčastnili Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MFSR), Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, tím odborníkov na ústavné právo a zástupcovia zdravotných poisťovní. Návrh plánuje ministerstvo začiatkom októbra predstaviť na zasadaní vlády v rámci reformy zdravotníctva. Podľa ÚDZS je ukazovateľ ziskovosti zdravotných poisťovní na hornej hranici toho, čo môžu sociálne zodpovední súkromní investori očakávať v akomkoľvek odvetví – teda nielen v tom regulovanom, ako je zdravotníctvo. Ukazovateľ stanovený na maximálnej možnej hranici rozpätia sa bude prehodnocovať a zverejňovať raz ročne k 30. júnu.

Nový fond

Zisky presahujúce definovanú hranicu 10 % môžu zdravotné poisťovne previesť do novovytvoreného Fondu kvality zdravia. Ako sa vyjadrilo vedenie ÚDZS, spôsob využitia finančných prostriedkov z tohto fondu bude upravený zákonom tak, aby peniaze nemohli byť zneužité. Definícia využitia bude vychádzať z aktuálnej spoločenskej objednávky, pričom sa môže v priebehu času meniť a doplňovať podľa priorít a potrieb poistencov.

Prostriedky z nového fondu by mali byť použité aj na preplácanie liekov podľa zvláštneho predpisu, teda takzvaných mimoriadnych liekov, prípadne na realizáciu onkologických skríningových programov.

Stabilizácia a predvídateľnosť  

Konečné znenie zákona má zaistiť hladké fungovanie zdravotných poisťovní a zároveň zabrániť neprimeranej návratnosti súkromného kapitálu, ale pri zachovaní pluralitného modelu zdravotného poistenia. Predstavitelia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou veria, že tento návrh má potenciál zaistiť stabilizáciu a predvídateľnosť trhu, po ktorej už všetci dlhodobo volajú. Tiež môže prilákať na slovenský trh nových investorov a investície, čo by mohlo priniesť mnoho výhod pre poistencov a občanov Slovenska vôbec.

(nov)

Zdroj: Primeraná ziskovosť zdravotných poisťovní sa upraví, finálny návrh zákona chcú predstaviť vláde. Webnoviny.sk. 28. 9. 2021. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/primerana-ziskovost-zdravotnych-poistovni-sa-upravi-finalny-navrh-zakona-chcu-predstavit-vlade/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 23.01.2022

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri