;

Novinky

Za sťažnosť na zdravotnú starostlivosť sa na Slovensku bude možno platiť

31.8.2022 | Daně Všetky špecializácie

Keď nie je pacient spokojný so zdravotnou starostlivosťou, môže sa brániť a podať sťažnosť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Niektorí ľudia však namiesto snahy dosiahnuť riešenie túto možnosť iba zneužívajú. Zabrániť by im v tom malo spoplatnenie sťažnosti.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR by mal existovať poplatok za podnet na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý rezort predložil na pripomienkové konanie. Niektorí pacienti by však navrhovaný poplatok platiť nemuseli. Novela konkrétne zmieňuje ľudí v hmotnej núdzi alebo osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Snaha sa cení

Od roku 2023 by výška poplatku za podnet na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mala byť 66 eur. Ak navrhovateľ doloží snahu prerokovať sťažnosť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ešte pred samotným podaním, môže poplatok klesnúť na 33 eur. Ministerstvo zdravotníctva zároveň plánuje vrátiť poplatok sťažovateľovi, ak Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyhodnotí jeho obranu ako oprávnenú. Rezort dúfa, že spoplatnením služby by mohlo klesnúť množstvo sťažností, ktoré len zaťažujú systém a nie sú nijako konštruktívne.

 

Financie z poplatkov

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že ročný celkový výnos z poplatkov by mohol byť zhruba 40-tisíc eur ročne. Celá agenda však bude niečo stáť. Prípadné negatívne dopady na rozpočet ÚDZS by sa mali vyriešiť práve použitím časti nových príjmov ÚDZS zo spoplatnenia žiadostí sťažovateľov o výkon dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. Uvádza to rezort v analýze dopadov tohto návrhu na rozpočet verejných financií a financovania návrhu.

V roku 2021 prijal ÚDZS 1 903 podaní, pričom z predchádzajúcich období mu zostalo ešte 616 podaní. Vyriešil 867 sťažností, z ktorých 135 bolo opodstatnených a 714 neopodstatnených.

(nov)

Zdroj: Podnet na výkon dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou by mal byť spoplatnený, niektoré osoby platiť nemusia. SITA. 6. 8. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/podnet-na-vykon-dohladu-nad-zdravotnou-starostlivostou-by-mal-byt-spoplatneny-niektore-osoby-platit-nemusia/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Roboty odhaľujú ďalšie tajomstvo DNA, ukazujú tým cestu k úspešnejšej liečbe chorôb spôsobených chybnými génmi

24.11.2022

Novovyvinuté programy umelej inteligencie (AI) dokážu presne predpovedať rolu regulačných prvkov DNA aj jej trojrozmernú (3D) štruktúru. Vďaka tomu by v budúcnosti mohli byť ľahšie liečiteľné choroby spôsobené chybnými génmi.

Přečíst článek
Účinnosť a bezpečnosť transkutánnej elektrickej neurostimulácie (TENS) pri liečbe akútnej a chronickej bolesti – metaanalýza 381 štúdií

7.11.2022

Transkutánna elektrická neurostimulácia dobre funguje pre okamžité symptomatické zmiernenie bolesti bez ohľadu na diagnózu na základe fyziologických dôkazov o inhibícii aktivity a excitability centrálnych nociceptívnych neurónov. Postup navyše môže robiť aj sám pacient.

Přečíst článek
Návrh rozpočtu pre rezort zdravotníctva SR – budí vášne, ale meniť sa (zatiaľ) nebude

3.11.2022

Pre zdravotnícke organizácie, zdravotné poisťovne aj ministra zdravotníctva V. Lengvarského je návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok neprijateľný. Ministerstvo financií SR však zmeny nechystá.

Přečíst článek
Ovplyvní konzumácia kávy a čaju klinické výsledky u pacientok s karcinómom prsníka?

2.11.2022

Autori štúdie, ktorá bola uverejnená v augustovom čísle periodika Cancer, sa pokúsili longitudinálne vyhodnotiť súvislosť konzumácie kávy a čaju s kvalitou života, úzkosťou, depresiou a prežitím pacientok s karcinómom prsníka.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 28.11.2022

Centrální typ obezity: hraje roli v prognóze mortality?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri