;

Novinky

Za sťažnosť na zdravotnú starostlivosť sa na Slovensku bude možno platiť

31.8.2022 | Daně Všetky špecializácie

Keď nie je pacient spokojný so zdravotnou starostlivosťou, môže sa brániť a podať sťažnosť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Niektorí ľudia však namiesto snahy dosiahnuť riešenie túto možnosť iba zneužívajú. Zabrániť by im v tom malo spoplatnenie sťažnosti.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR by mal existovať poplatok za podnet na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý rezort predložil na pripomienkové konanie. Niektorí pacienti by však navrhovaný poplatok platiť nemuseli. Novela konkrétne zmieňuje ľudí v hmotnej núdzi alebo osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Snaha sa cení

Od roku 2023 by výška poplatku za podnet na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mala byť 66 eur. Ak navrhovateľ doloží snahu prerokovať sťažnosť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ešte pred samotným podaním, môže poplatok klesnúť na 33 eur. Ministerstvo zdravotníctva zároveň plánuje vrátiť poplatok sťažovateľovi, ak Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyhodnotí jeho obranu ako oprávnenú. Rezort dúfa, že spoplatnením služby by mohlo klesnúť množstvo sťažností, ktoré len zaťažujú systém a nie sú nijako konštruktívne.

 

Financie z poplatkov

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že ročný celkový výnos z poplatkov by mohol byť zhruba 40-tisíc eur ročne. Celá agenda však bude niečo stáť. Prípadné negatívne dopady na rozpočet ÚDZS by sa mali vyriešiť práve použitím časti nových príjmov ÚDZS zo spoplatnenia žiadostí sťažovateľov o výkon dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. Uvádza to rezort v analýze dopadov tohto návrhu na rozpočet verejných financií a financovania návrhu.

V roku 2021 prijal ÚDZS 1 903 podaní, pričom z predchádzajúcich období mu zostalo ešte 616 podaní. Vyriešil 867 sťažností, z ktorých 135 bolo opodstatnených a 714 neopodstatnených.

(nov)

Zdroj: Podnet na výkon dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou by mal byť spoplatnený, niektoré osoby platiť nemusia. SITA. 6. 8. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/podnet-na-vykon-dohladu-nad-zdravotnou-starostlivostou-by-mal-byt-spoplatneny-niektore-osoby-platit-nemusia/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Adjuvantné verzus neadjuvantné vakcíny proti chrípke – vplyv na výskyt hospitalizácií zo všetkých príčin

21.9.2022

Vyššia účinnosť adjuvantnej trivalentnej chrípkovej vakcíny oproti neadjuvantnej forme z hľadiska prevencie hospitalizácií zo všetkých príčin bola preukázaná len počas 1 chrípkovej sezóny a len u starších osôb v ústavných zariadeniach. Platí to však aj vo všeobecnejšom meradle?

Přečíst článek
Čo posunie použitie umelej inteligencie v medicíne? Výsledok štúdie prekvapí

21.9.2022

Umelú inteligenciu využívajú rôzne odbory, lekárstvo nevynímajúc. V precíznej medicíne existujú desiatky softvérových programov na prevenciu, diagnostiku a liečbu. Univerzálny program použiteľný pre všetky spôsoby terapie stále neexistuje. Odborníci však vedia, čo chýba.

Přečíst článek
Hypoxémiu pri akútnom respiračnom zlyhaní pri ochorení COVID-19 môžu zmierniť probiotiká

14.9.2022

Probiotiká možno využiť nielen ako prevenciu, ale aj ako podporu liečby osôb s akútnym respiračným zlyhaním v dôsledku pneumónie vyvolanej SARS-Cov-2.

Přečíst článek
Účinnosť liekov na neurodegeneratívne ochorenia skúma umelá inteligencia

14.9.2022

Presne predpovedať terapeutické účinky liečiv – to dokáže nová technológia s názvom in silico FOCUS. Ak sa tento postup osvedčí, mohlo by to okrem iného viesť aj k urýchleniu vývoja nových preparátov na ochorenia, pri ktorých sa dopady liečiv doposiaľ skúmali len ťažko.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 26.09.2022

Jaká antibiotika mohou zabránit exacerbaci CHOPN?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri