;

Novinky

Webový nástroj webSalvador pomôže v boji proti rezistentným baktériám

15.9.2021 | E-health Všetky špecializácie

Vedci z Texas A&M School of Public Health využili Luria-Delbrückov experiment na vývoj inovatívnej technológie, ktorá môže posunúť výskum bakteriálnych mutácií a stať sa novou zbraňou proti antibiotickej rezistencii.

Experiment vykonaný Maxom Delbrückom a Salvadorom Luriom už v roku 1943 preukázal, že v baktériách vznikajú genetické mutácie samovoľne aj za neprítomnosti vonkajších podnetov a že mutácie vzniknuté v baktériách podliehajú princípu Darwinovej teórie prírodnej selekcie. V súčasnosti je Luria-Delbrückov experiment široko využívaný v laboratóriách na stanovenie mutačnej rýchlosti pri baktériách. 

Nástroje existujú, prístupy k nim nie

Pri vytvorení spoľahlivého odhadu mutačnej rýchlosti sa vedci nezaobídu bez sofistikovaných počítačových algoritmov schopných spracovávať veľké množstvá dát. Odborníci majú v súčasnosti k dispozícii niekoľko efektívnych softvérov umožňujúcich vkladanie dát a ich analýzu. Mnoho najnovších algoritmov pre veľmi presné určenie mutačnej rýchlosti však nemôžu používať, pretože im chýbajú webové nástroje umožňujúce k nim prístup.

webSalvador v role predĺženej ruky vedcov

Profesor Qi Zheng, PhD, preto nedávno vyvinul nový webový nástroj webSalvador, ktorý ponúka mnoho žiadaných funkcií vrátane presnejších metód na určenie intervalu spoľahlivosti a metód porovnávajúcich rýchlosti mutácií. Používatelia celkom iste ocenia komfortné používateľské rozhranie a to, že im odpadne nutnosť rozumieť programovaniu a softvérovému jazyku. „Naučiť sa softvérové jazyky je pre väčšinu biológov zložité a časovo náročné. WebSalvador im zjednoduší vkladanie dát aj zobrazenie výsledkov,“ vyzdvihuje profesor Zheng hlavnú prednosť nového nástroja.

WebSalvador tak môže prispieť k intenzívnejšiemu využitiu Luria-Delbrückovho experimentu a podporiť vedcov v ich úsilí porozumieť lepšie procesu mutácií v baktériách a nájsť riešenie narastajúcej rezistencie na antibiotiká.

(svat)

 

Zdroje:

1.      New Web Tool Fights Antibacterial Resistance. Digitalhealthnews.eu. 15. 6. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6457:new-web-tool-fights-antibacterial-resistance&catid=164:research.

2.      Zheng Q. webSalvador: a Web Tool for the Luria-Delbrük Experiment. Microbiol Resour Announc. 2021 May 20; 10 (20): e00314-21. doi: 10.1128/MRA.00314-21. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34016679/. 


Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri