;

Novinky

Výhody pre očkovaných na Slovensku potvrdil zákon

15.9.2021 | Právo Všetky špecializácie

Podľa ministerstva zdravotníctva SR je nutné rýchlo prijať dostupné a primerané opatrenia, ktoré zvýšia motiváciu ľudí nechať sa očkovať. Všetky výhody pre očkovaných sú navyše novo zakotvené v zákone. To sa nepáči opozícii, podáva žalobu na Ústavný súd.

Osoby očkované proti COVID-19 budú mať väčšiu slobodu, napríklad pri vstupe do rôznych zariadení. Riziko ohrozenia zdravia ostatných od ľudí s vakcínou je totiž nízke. Výhody má umožniť novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v nedeľu 25. 7. 2021 schválil slovenský parlament a o deň neskôr dokument podpísala prezidentka republiky Zuzana Čaputová. Novela začne platiť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

V súlade s ústavou

Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo svoj krok takto: Možnosť zohľadnenia dobrovoľného očkovania proti COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení, t. j. pri umožnení využívania niektorých služieb očkovanou populáciou (oproti neočkovanej) musí byť primárne upravené zákonom. Novela má zaistiť možnosť používania tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych sociálnych a právnych vzťahov v súlade s ústavou. Úrad verejného zdravia Slovenskej republiky bude môcť reflektovať GreenPassy, respektíve očkovania, prekonanie choroby COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testu pri vytváraní protipandemických opatrení. Podľa ministerstva zdravotníctva je nevyhnutné motivovať ľudí k očkovaniu aj preto, že osôb s vakcínou je stále menej, než treba.

Boj na Ústavnom súde

S novelizáciou zákona nesúhlasí opozičná strana Smer-SD. Nepáči sa jej, že Úrad verejného zdravotníctva SR môže pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz, preto sa obracia na Ústavný súd.

(nov)

Zdroje:

  1. Výhody pre očkovaných ľudí budú zakotvené v zákone. SITA/extraplus.cz. 30. 6. 2021. Dostupné na https://www.extraplus.sk/CLANOK/LENGVARSKY-VYHODY-PRE-ZAOCKOVANYCH-LUDI-BUDU-ZAKOTVENE-V-ZAKONE.
  2. Prezidentka podpísala novelu o COVID preukazoch. STARTITUP.sk. 26. 7. 2021. Dostupné na https://www.startitup.sk/potvrdene-prezidentka-podpisala-novelu-o-covid-preukazoch/.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri