;

Novinky

Vojenské zdravotníctvo začína nakupovať

20.4.2023 | Daně Všetky špecializácie

Ministerstvo obrany SR získalo z eurofondov 1,94 milióna eur na nákup materiálu potrebného tak na medicínsky nácvik, ako aj pre rôzne stavy núdze. Prvá zásielka vybavenia v hodnote zhruba milióna eur je už k dispozícii.

Nevratný peňažný príspevok vo výške 1 944 690 eur dostalo Ministerstvo obrany SR v rámci eurofondovej výzvy na nákup prístrojov a laboratórneho vybavenia pre Veliteľstvo vojenského zdravotníctva Ozbrojených síl SR. Ako spresnili zástupcovia Veliteľstva vojenského zdravotníctva OS SR, všetok mobiliár bude využiteľný v čase vyhlásenia pandémií či mimoriadnych situácií spôsobených vírusovými ochoreniami, ale aj počas mnohých každodenných činností veliteľstva.

Na nácvik aj skutočné zásahy

Medzi prvé dodané položky patria tie pomáhajúce pri akútnych stavoch. Ide okrem iného o laboratórne prístroje, ako sú monitory vitálnych funkcií s centrálnymi monitorovacími stanicami, prenosný röntgen s príslušenstvom, či o dávkovače liekov a infúzií. Potrebný je aj fibrobronchoskop – mobilný flexibilný videobronchoskop s možnosťou odsávania dýchacích ciest alebo videolaryngoskopy. Veliteľstvo vojenského zdravotníctva OS SR získalo aj lôžka na intenzívnu starostlivosť. Veľkou pomocou bude figurína na nácvik neodkladnej starostlivosti s príslušenstvom. K nemu patrí pokročilý simulátor bezdrôtovej pohotovostnej starostlivosti pre pacientov a simulátor so spontánnym dýchaním a širokou škálou traumatických poranení.

Podľa vyjadrení tajomníka Servisného úradu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa pripravujú aj ďalšie projekty. MO SR sa napríklad v spolupráci s Veliteľstvom vojenského zdravotníctva OS SR angažuje v oblasti energetickej efektívnosti.

 

(nov)

 

Zdroj: Rezort obrany získal z eurofondov 1,94 mil. eur pre zdravotníctvo. TASR. 9. 3. 2023. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/rezort-obrany-ziskal-z-eurofondov-194/699703-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 16.06.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri