;

Novinky

Virtuálna realita pomáha obmedziť bolesť a úzkosť u detí

24.3.2022 | E-health Pediatria Psychiatria Psychológia

Mnoho detských pacientov trpí chronickými ochoreniami. Časté návštevy spojené s bolestivými procedúrami, ako je odber krvi alebo umiestnenie katétra u nich často vyvolávajú úzkosť a strach. Pomôcť môžu virtuálne hry.

Virtuálna realita môže pomôcť znížiť bolesť a úzkosť u detí podstupujúcich intravenózne zavedenie katétra, ukazujú to výsledky štúdie publikovanej v periodiku JAMA Network Open. Takmer dve desaťročia Jeffrey I. Gold, PhD, odborník Sabanského výskumného ústavu detskej nemocnice v Los Angeles, skúma používanie virtuálnej reality ako techniky, ktorá pomáha deťom zvládnuť nepríjemné lekárske zákroky. Jeho výskum ukazuje, že táto technológia môže mať veľký efekt. Virtuálna realita dokonca funguje tak dobre, že ju ako doplnok Detská nemocnica Los Angeles teraz bežne ponúka pri odberoch krvi. Niektorí malí pacienti si tak podľa doktora Golda ani neuvedomujú, že sa im odoberá krv.

Funguje to!

Nedávno tím doktora Golda uviedol výsledky štúdie, ktorá mala overiť, či by hra založená na virtuálnej realite mohla zabrániť bolesti a stresu u pacientov podstupujúcich zavedenie periférneho intravenózneho katétra. Hra bola jednoduchá, ale vyžadovala sústredenie. Pacienti v jednej skupine hrali hru po celý čas zavádzania katétra. V druhej skupine dostávali štandardnú starostlivosť zahŕňajúcu jednoduché techniky rozptýlenia a použitia znecitlivujúceho krému. Jedinci hrajúci virtuálnu hru následne hlásili výrazne nižšiu úroveň bolesti a úzkosti pri nepríjemnej procedúre.

 

Pre pacienta to najlepšie

Ide o jednu z prvých štúdií, ktorá analyzovala účinky virtuálnej reality nielen z pohľadu pacienta, ale aj z pohľadu lekárov, rodiny chorého a ošetrovateľov. Všetky tieto skupiny hodnotili skúsenosť s virtuálnou realitou pozitívne. Podľa doktora Golda možno vďaka virtuálnej realite naozaj zmierniť bolesť bez použitia liekov. Myseľ je podľa nej neuveriteľne silná v presúvaní pozornosti a dokáže zoslabiť vnímanie bolesti. Odborníci síce začali testovať hry s virtuálnou realitou ako spôsob, ako zmierniť bolesť a celkovú úzkosť detí z nutných zákrokov. Ale ukazuje sa, a ošetrovatelia a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti to potvrdzujú, že prístup má ešte jedno veľké plus.

 

Ochrana zdravia aj do budúcnosti

Ak má dieťa chronické ochorenie, musí často pravidelne podstupovať zavádzanie katétra. To vedie k strachu a napätiu, čo lekárovi sťažuje nájdenie žily. Keď je potrebných viac pokusov, môže strach dieťaťa zosilnieť a spôsobiť efekt snehovej gule – začnú sa nabaľovať problémy v podobe nedodržiavania pravidelných kontrol a vyšetrení, prerušenia liečby a podobne. Navyše nepríjemné skúsenosti z detstva sa môžu podpísať aj na zdravotnom stave v dospelosti – strach z „bielych plášťov“ často vedie k prechádzaniu zdravotných problémov a k vážnym chorobám. Preto je podľa doktora Golda také dôležité eliminovať u detí strach spojený s rutinnými procedúrami, možno práve pomocou hier. Pokiaľ pacient počas nepríjemného výkonu hrá virtuálnu hru, môže sa uvoľniť a cítiť menej bolesti, čím je celá situácia pre všetkých zúčastnených jednoduchšia.  

 

(nov)

 

Zdroje:

  1. A Game Changer: Virtual Reality Reduces Pain and Anxiety in Children. Digital Health News. 31. 8. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/research/6513-a-game-changer-virtual-reality-reduces-pain-and-anxiety-in-children.
  2. Gold J. I., SooHoo M., Laikin A. M., Lane A. S., Klein M. J. Effect of an Immersive Virtual Reality Intervention on Pain and Anxiety Associated With Peripheral Intravenous Catheter Placement in the Pediatric Setting: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open.2021; 4 (8): e2122569. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.22569. Dostupné na https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2783481.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 21.05.2022

Jedna metoda screeningu fibrilace síní vykazuje nejvyšší specificitu. Víte, která to je?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri