;

Novinky

Virtuálna realita a umelá inteligencia pomáhajú pri preväzoch popáleným pacientom

16.2.2023 | E-health Všetky špecializácie

Zmierniť utrpenie osôb s popáleninami je cieľom projektov, pri ktorých českí lekári využívajú virtuálnu realitu a umelú inteligenciu. Ako to celé prebieha a ako z toho profituje pacient, načrtol doc. Robert Zajíček, prednosta kliniky popáleninovej medicíny FN Královské Vinohrady.

Únik do iného sveta

Snahou dneška je zaviesť moderné technológie do každodennej medicínskej praxe. Ide aj o používanie virtuálnej reality. Klinika popáleninovej medicíny Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a 3. lekárskej fakulty UK na tomto vedeckom projekte spolupracuje s 2. lekárskou fakultou. Jeho podstatou je využívanie virtuálnej reality počas preväzov a sledovanie efektu tohto faktora na zníženie úzkosti a strachu pacientov. Preväz prebieha v špeciálnej miestnosti a nebýva už spojený s anestéziou, iba s podaním analgetík. Často tak ide o nepríjemný až bolestivý úkon, keď zdravotník musí zložiť obväzy, pozrieť sa na ranu, zhodnotiť ju a znovu zakryť. Uľaviť môže práve virtuálna realita. Pri jej využití pozorujú lekári u pacientov vysoký stupeň imerzivity, teda ponorenia sa do virtuálneho sveta.

Funguje to

Pacienti dostanú aplikáciu, v ktorej sa ocitnú v zimnej prírode. Idú na loďke a počas tejto jazdy zimnou krajinou (čo má svoj význam, pretože chlad stojí proti teplu teda proti vlastnému mechanizmu úrazu) plnia rôzne úlohy a zbierajú body napríklad za kŕmenie zvieratiek a pod. Mnohí sa podľa docenta Zajíčka tak ponoria do virtuálneho prostredia, že v podstate nevnímajú emocionálny dopad preväzu. Klesá u nich strach z tohto úkonu a znižuje sa aj bolesť. Aspoň to ukazujú prvé skúsenosti. Pacienti si aplikáciu chvália a lekári by v budúcnosti radi pokračovali s je používaním aj u detských pacientov s popáleninami. Tí sú v tomto smere obzvlášť senzitívni, preto je tu, čo sa virtuálnej reality týka, veľký potenciál.

Podpora nešpecialistov

Ďalší projekt sa zameriava na využitie umelej inteligencie pri ošetrovaní menších popálenín na pracoviskách, ktoré nemajú s týmito stavmi toľko skúseností. Nie všetci lekári sú dostatočne erudovaní na to, aby posúdili, či a ako veľmi je alebo nie je popálená plocha hlboká. Takže sa pracuje na aplikácii, ktorá umožní vyfotografovať popálenú plochu a zaslať obrázok umelej inteligencii. Tá materiál spracuje a vráti lekárovi späť s komentárom, či je alebo nie je popálenina hlboká a či je lepšie pacienta poslať do popáleninového centra, pretože inak by mohol mať celoživotné následky. Podľa docenta Zajíčka ide v tomto projekte o pomoc umelej inteligencie nešpecialistom v lepšej orientácii sa v téme hĺbky popálenín.

(nov)

Zdroj: Virtuální realita při ošetřování popálenin. Rádio M. 10. 1. 2023. Dostupné na https://radiom.cz/podcast/komentar-tydne/virtualni-realita-a-umela-inteligence-pri-osetrovani-popalenin/.

Foto: Pixabay.com

 

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 28.02.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri