;

Novinky

Umelá inteligencia vyberá diabetikom cielenú liečbu

23.6.2022 | E-health Všetky špecializácie

Liečba prispôsobená na mieru je v súčasnosti trendom, ktorý hýbe modernou medicínou. Vedci teraz dokážu pomocou umelej inteligencie zlepšiť a zefektívniť výber jednotlivých liekov pre pacientov s diabetom 2. typu.

Zhruba každému desiatemu človeku na svete je počas života diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu. Liečba sa zameriava na stabilizáciu hladín cukru v krvi a prevenciu komplikácií v podobe porúch zraku alebo poškodenia obličiek. U časti pacientov je účinná iba úprava životného štýlu v kombinácii s monoterapiou antidiabetikami. Časť pacientov však vyžaduje komplexnú terapiu, v ktorej rámci pacienti užívajú viac liekov naraz.

Všeobecné odporúčania nestačia

Pre menej skúsených lekárov môže byť rozhodnutie, ktorú kombináciu liekov pre konkrétneho pacienta zvoliť, ťažké a v takej chvíli sa opierajú predovšetkým o všeobecné odporúčajúce postupy založené na dôkazoch.  K tomu, aby sa zvýšila šanca voľby tej najvhodnejšej kombinácie liekov, sú potrebné znalosti veľkého množstva pacientskych dát zahŕňajúce presnú diagnózu, zvolenú terapiu a výsledok liečby. To možno dosiahnuť využitím modelov strojového učenia, ktoré sú schopné analyzovať rozsiahle množstvo informácií.

Spoločnosť Hitachi so sídlom v Japonsku, University of Utah Health a Regenstrief Institute vyvinuli novú metódu umelej inteligencie, ktorá urobila hlbokú analýzu elektronickej zdravotníckej dokumentácie diabetických pacientov v Utahu a Indiane. Na základe tejto analýzy potom algoritmus určil vzorce liečby pacientov s podobnými charakteristikami. Tieto vzorce následne môžu vedci využiť pre optimálne stanovenie liečebného plánu konkrétneho pacienta.

Systém najprv rozdelí pacientov s podobným priebehom choroby do skupín a následne analyzuje ich terapiu s klinickými výsledkami. Potom je schopný predpovedať výsledky liečby jednotlivých terapeutických postupov u konkrétneho pacienta. V štúdii, ktorej čiastkové výsledky boli publikované v odbornom časopise Journal of Biomedical Informatics, bol algoritmus schopný priradiť vhodnú kombináciu liekov pre viac než 83 % pacientov.

Cieľom tejto metódy je pomoc pri výbere najvhodnejšej liečby u komplikovanejších pacientov a kontrola účinnosti predpísaných liekov. Tým by malo dôjsť k zvýšeniu úspešnosti terapie a celkovej kvality života pacientov. 

 

(svat)

 

Zdroj: Innovative AI Technology Aids Personalized Care for Diabetes Patients Needing Complex Drug Treatment. Digital Health News. 28. 3. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6665:innovative-ai-technology-aids-personalized-care-for-diabetes-patients-needing-complex-drug-treatment&catid=164:research.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 05.07.2022

Jaké je riziko relapsu úzkostné poruchy po přerušení léčby antidepresivy?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri