;

Novinky

Umelá inteligencia spresní diagnostiku srdcových ochorení

5.5.2022 | E-health Všetky špecializácie

Odlíšiť srdcovú amyloidózu od hypertrofickej kardiomyopatie je vzhľadom na ich odlišné prognózy aj spôsob liečby absolútne zásadné. Vedci zo Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umelej inteligencie, ktorý kardiológom diagnostiku týchto dvoch ochorení veľmi uľahčí.

Podobné symptómy, rozdielna liečba

Srdcová amyloidóza je porucha spôsobená nadmerným ukladaním proteínovej substancie, tzv. amyloidu, do srdcového tkaniva. Prejavy sú rôznorodé, od počiatočného asymptomatického priebehu až k manifestácii srdcového zlyhávania. Klinický obraz môže často pripomínať hypertrofickú kardiomyopatiu. Toto ochorenie je charakterizované stučnením a stuhnutím srdcového svalu vedúcim k sťaženému plneniu srdca, čo môže mať za následok poškodenie srdcových chlopní alebo poruchy srdcového rytmu. Srdcová amyloidóza má výrazne horšiu prognózu než kardiomyopatia a začatie včasnej liečby je tak pre ďalší vývoj a zlepšenie kvality života rozhodujúce.

AI rozpozná chorobu z ultrazvuku

Nálezy na echokardiografii, základnej vyšetrovacej metóde v kardiológii, sú pri týchto dvoch ochoreniach mnohokrát navzájom podobné. „Presne identifikovať tieto dva stavy je náročné aj pre skúsených kardiológov a určiť správnu diagnózu často trvá roky až desaťročia,“ hovorí kardiológ David Ouyang, hlavný autor výskumu. „Náš algoritmus umelej inteligencie dokáže určiť vzorce ochorení, ktoré nemožno vidieť voľným okom, a na základe týchto vzorcov stanoviť správnu diagnózu,“ vysvetľuje.

Tento dvojkrokový algoritmus bol použitý pri viac než 34 000 ultrazvukových vyšetreniach srdca. Dokázal identifikovať špecifické rysy ochorenia v závislosti od hrúbky srdcových stien a veľkosti srdcových komôr. Vysokorizikových pacientov s podozrením na potenciálne nerozpoznané srdcové ochorenie algoritmus určil s väčšou presnosťou než skúsený klinický odborník. Algoritmus totiž na ultrazvukových záberoch zachycuje veľmi jemné podnety, ktoré rozlišujú závažné stavy od benígnych ochorení.

Bez komplexných diagnostických metód je pre kardiológov náročné odlíšiť zmeny tvaru a veľkosti srdca v dôsledku normálneho procesu starnutia od patologických zmien. Vo veľmi včasných štádiách ochorenia môžu amyloidóza aj hypertrofická kardiomyopatia napodobňovať vzhľad zdravého srdca, ktoré len mení vzhľad a štruktúru v dôsledku prirodzeného starnutia. Tento algoritmus odlišuje nielen normálne zmeny od abnormálnych, ale deteguje tiež život ohrozujúce stavy, ktoré sa zatiaľ klinicky neprejavili.

Vedci dúfajú, že nová technológia bude užitočná zvlášť v raných fázach ochorenia, keď je nasadenie adekvátnej terapie najefektívnejšie. Včasná diagnostika navyše zamedzí najrôznejším komplikáciám vrátane srdcového zlyhania alebo náhlej smrti.

 

Dôkazy prinesú klinické štúdie

Vedci plánujú začať v Smidt Heart Institute klinické štúdie pre pacientov, u ktorých algoritmus identifikoval nález suspektnej srdcovej amyloidózy. Štúdia na pacientoch, ktorých algoritmus označil ako potenciálne chorých na hypertrofickú kardiomyopatiu, už bola spustená.

 

(svat)

 

Zdroj: New AI Tool Detects Often Overlooked Heart Diseases. 23. 1. 2022. Digitalhealthnews. Dostupné na  https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6639:new-ai-tool-detects-often-overlooked-heart-diseases&catid=164:research. 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.05.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri