;

Novinky

Umelá inteligencia pomáha prekonať stigmu spojenú s duševnými problémami

1.9.2021 | E-health Všetky špecializácie

Depresia je celosvetový problém so závažnými dopadmi na zdravie jedinca aj ekonomiku. Účinné nástroje na skríning tohto ochorenia by lekárom uľahčili boj s jeho narastajúcou prevalenciou. Japonsko ukazuje, ako možno na detekciu príznakov depresie použiť umelú inteligenciu.

V súčasnosti je k dispozícii mnoho dotazníkov, ktoré si kladú za cieľ odhaliť depresívne stavy, no mnoho pacientov nemá odvahu pravdivo odpovedať na niektoré otázky kvôli obavám zo sociálnej stigmatizácie. Systém strojového učenia však dokáže odhaliť psychickú nepohodu aj bez podobných dotazníkov. Japonskí vedci spracovali odpovede viac než 7 000 účastníkov; týkali sa sociodemografických dát, životného štýlu a spánkových faktorov, bez otázok na subjektívne stavy či pocity. Ďalej vytvorili model fungujúci na princípoch umelej inteligencie (AI, artificial intelligence) vychádzajúci z odhadov tímu 6 psychiatrov. S ním porovnali AI model predikujúci psychickú nepohodu vytvorený z údajov poskytnutých účastníkmi.

Umelá inteligencia skóruje

Ukázalo sa, že predikcie tímu psychiatrov a AI modelu boli takmer zhodné. U pacientov so závažnejšími psychickými ťažkosťami boli predpovede AI modelu dokonca presnejšie než tie od psychiatrov.

 

Pomoc bez sociálnej stigmy

Zdá sa teda, že tento novovyvinutý model dokáže ľahko predikovať psychické ťažkosti u mnohých osôb, bez nutnosti uvádzať subjektívne dáta o ich nálade či pocitoch. To efektívne obchádza obavy zo sociálnej stigmy, ktorá sa môže na pracovisku či inde v spoločnosti objaviť v súvislosti s duševnými problémami jedinca. Pomocou AI je zároveň eliminované riziko nesprávnych odpovedí na otázky týkajúce sa nálady respondentov.

 

Včasný záchyt je kľúčový

Ukazuje sa, že skríningové nástroje, ktoré od jednotlivcov nevyžadujú informácie o ich subjektívnej nálade, môžu byť veľmi presné, a teda lepšie schopné identifikovať osoby, ktorým by inak nebola poskytnutá odborná pomoc. Včasné intervencie pri depresiách a súvisiacich psychických problémoch vedú spravidla k zmierneniu priebehu ochorenia, čo prináša dôležité benefity nielen pre samotného pacienta, ale aj celú spoločnosť.

 

(mir)

 

Zdroje:

 

  1. Using Artificial Intelligence to Overcome Mental Health Stigma. Digital Health News. 29. 6. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6467:using-artificial-intelligence-to-overcome-mental-health-stigma&catid=164:research.

 

  1. Originálny článok: Doki S., Sasahara S., Hori D. et al. Comparison of predicted psychological distress among workers between artificial intelligence and psychiatrists: a cross-sectional study in Tsukuba Science City, Japan. BMJ Open 2021; 11 (6): e046265, doi: 1136/bmjopen-2020-046265. Dostupné na https://bmjopen.bmj.com/content/11/6/e046265.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri