;

Novinky

Umelá inteligencia dermatológa nenahradí, ale zvyšuje šancu na správnu diagnostiku

6.10.2021 | E-health Všetky špecializácie

Dermatológia je lekársky odbor, v ktorom sa umelá inteligencia (AI) presadzuje veľmi razantne. Dokazuje to narastajúci počet nových algoritmov na rozpoznávanie kožných abnormalít a tiež publikovaných štúdií, ktoré potvrdzujú ich vysokú diagnostickú presnosť.

Víťaz súboja lekára verzus AI? Spolupráca


Melanómy sa celosvetovo radia k najčastejším zhubným nádorom a ich včasná diagnostika je kľúčovým faktorom pre úspešnú liečbu. Pandémia covidu-19, bohužiaľ, viedla v roku 2020 k odkladaniu návštev lekárov a podľa niektorých dermatológov môže byť účtom za zanedbanú prevenciu až jedna pätina nediagnostikovaných melanómov.

 

Pandémia však tiež naplno ukázala výhody telemedicíny a silu moderných technológií založených na AI. Štúdia publikovaná v roku 2020 v časopise Nature priniesla dôkazy, že AI sa v presnosti stanovenia diagnózy lekárom nielenže vyrovná, ale mnohokrát ich dokonca aj prekoná. Napriek tomu nemožno povedať, že by vyšla zo súboja s lekármi víťazne. Klinické vyšetrenie, biopsiu a skúsenosti lekárov totiž v žiadnom prípade nahradiť nemôže. Skôr sa ukazuje, že tieto nástroje zvyšujú pravdepodobnosť správnej interpretácie kožných nálezov a môžu významne pomôcť ľuďom v samovyšetrení kože.

Google doháňa silnú konkurenciu

 

Technologický gigant Google si je dobre vedomý toho, že ľudia zadajú do vyhľadávača ročne viac než desať miliárd hesiel týkajúcich sa stavu nechtov, vlasov alebo kože. Využil preto potenciál AI na vývoj vlastnej aplikácie Derm Assist, ktorá zadarmo posúdi stav kože a poskytne používateľovi radu, čo sa týka ďalšieho vhodného postupu. Aplikácia navyše funguje pre všetky farby kože.

 

Ďalšou tohto roku predstavenou aplikáciou je DermaScan austrálskej spoločnosti Advanced Human Imaging (AHI), ktorá dokáže identifikovať viac než 588 kožných stavov vo viac než 133 kategóriách. Aplikácia rovnako ako Derm Assist už získala európsku značku CE ako uznávaný zdravotnícky prostriedok v EÚ. 

 

Priekopníckou aplikáciou sa však stala už v roku 2012 SkinVision, ktorá podľa referencií zostáva pomerne úspešnou dodnes. Nasledovala ju aplikácia maďarských vývojárov Emdee Skin, ktorá bola navrhnutá tak pre laikov, ako aj pre lekárov. Dve verzie ponúka takisto aplikácia Miiskin. Lekárom poskytuje podporu v ich diagnostickej rozvahe a pacientom umožňuje pri pravidelnej kontrole sledovanie zmien na koži.

 

Technológia Nomela ponúka aplikáciu určenú predovšetkým pre praktických lekárov, ktorým slúži ako rýchly skríningový test na rozlíšenie zhubného melanómu od nezhubných útvarov.

 

AI patrí budúcnosť aj napriek pochybnosti

 

Aj keď väčšina odborníkov uznáva prínos technológií založených na AI, spôsob zhotovovania snímok na diagnostické účely je pre niektorých z nich problematický. Poukazujú na to, že fotografie z mobilných telefónov nezachytia jemné nuansy, ktoré sú pre diagnostiku často určujúce. Vyhodnotenie tak môže pacienta zbytočne vydesiť alebo, naopak, falošne upokojiť.

 

Je preto jasné, že aplikácie budú užitočné iba vtedy, keď budú spoľahlivé, ale zároveň nepovedú používateľa k mylnému presvedčeniu, že lekára už nepotrebujú.  Keď sa k tomu pridá široká dostupnosť všetkým vrstvám obyvateľov a jednoduché používanie v domácom prostredí, stanú sa aplikácie AI zásadnou zbraňou v boji proti zhubným nádorom kože.

 

(svat)

 

Zdroj: Emerging Trends: Skin Checking Algorithms. The Medical Futurist. 17. 6. 2021. Dostupné na

https://medicalfuturist.com/skin-checking-algorithms/.

 

Foto: SkinCancer.net

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 27.10.2021

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri