;

Novinky

Slovensko dá takmer miliardu eur na modernizáciu nemocníc

5.10.2021 | Daně Všetky špecializácie

Terajší návrh veľkej reformy nemocničnej siete má podľa slovenského analytika zdravotníctva Martina Smatanu konečne veľkú nádej na úspech.

Aktuálny návrh posilňuje regulačné autority štátu a dobre sú vypracované aj lekárske plány. A aj keď ešte stále nie je doriešená sieť nemocníc, M. Smatana verí, že ministerstvo zdravotníctva je na dobrej ceste. Komunikácia so združeniami, mestami a samosprávami je dostačujúca, pomaly začína ísť len o konečný kompromis a dobré nastavenie.

 

Verejnosť zmeny chápe

Optimalizácia nemocničnej siete je podľa analytika M. Smatanu pravdepodobnejšia než stratifikácia, a to z mnohých dôvodov. Ľudia dnes vedia, ako nemocnice zlyhali počas pandémie covid-19 a v akom zlom sú stave. Pochopili, že reforma je nevyhnutná. Okrem prijatia plánov verejnosťou sú ďalším predpokladom úspechu reformy financie. Zatiaľ čo na stratifikácii celého odvetvia bolo k dispozícii 70 miliónov eur ročne, 997 miliónov eur je teraz vyčlenených iba na obnovu nemocníc.

Pevné vedenie

Že sú zmeny nevyhnutné, pochopili do značnej miery aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Navyše veľká časť súčasnej opozície návrh v minulosti už podporila, takže by bolo omnoho ťažšie hľadať argumenty, prečo ho nepodporiť teraz. Podľa Smatanu je kľúčová osoba súčasného ministra zdravotníctva. Vladimír Lengvarský nie je politikom a ani ním byť nechce. Preto sa ľahšie dokáže preniesť cez to, že bude zrejme nepopulárny, keď návrh reformy presadí.

 

Hlavná je kvalita

Analytik Martin Smatana však pripúšťa, že reforma nevyhovie každému a zmeny nebudú prijateľné pre všetkých. Podľa neho sú Slováci zvyknutí na to, že čo je blízko, je bezpečné a najlepšie. Lenže tak to nie je. Bezpečná nemocnica je tá, ktorá robí veľa výkonov, má personál, ktorý nie je vyčerpaný, a technológie, ktoré nie sú zastarané. Takých nemocníc, bohužiaľ, na Slovensku nie je mnoho. Toto treba vysvetľovať a uvádzať ako jeden z dôvodov potrebnosti reformy.

(nov)

Zdroj: Do nemocníc nalejú miliardu eur. Zmeny však nebudú pre každého prijateľné. SITA. 1. 8. 2021. Dostupné na https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/596338-do-nemocnic-naleju-miliardu-eur-zmeny-vsak-nebudu-pre-kazdeho-prijatelne/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri