;

Novinky

Slovenskému zdravotníctvu chýbajú peniaze, nemocnice sa búria

30.3.2022 | Daně Všetky špecializácie

Zdravotnícke organizácie naďalej volajú po dofinancovaní svojho rezortu. Všetky tri zdravotné poisťovne dostali ultimátum – ak sa nič nezmení, 60 z 80 malých a stredných nemocníc s nimi hodlá ukončiť zmluvy.

Zatiaľ neprijateľné

Podľa Mariána Petka, prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), musí byť zdravotníctvo dofinancované približne 300 miliónmi eur. Poznamenal, že ani po rokovaniach nemá ASN stále žiadny prísľub finančných prostriedkov. Poukázal na to, že nemocnice spojené v ANS nepodpísali dodatky so zdravotnými poisťovňami za prvý štvrťrok tohto roku preto, že podmienky neboli prijateľné. Keby to tak pokračovalo ďalej a nemocnice ukončili zmluvy, mohla by byť od 1. júla poskytovaná iba akútna a okamžitá starostlivosť o pacientov, dodal Petko.

V kríze sú nielen nemocnice

V podobnej situácii sú podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Mariána Šótha aj ambulantní lekári. Všeobecná zdravotná poisťovňa im ponúkla dodatok, ktorý hovorí o znížení financií o cca 400 eur pre každého poskytovateľa. Aj keď je v súčasnosti všetko v procese vyjednávania, existuje riziko, že sa lekári dostanú do núdzového stavu a nastane situácia, že budú taktiež ošetrovať iba akútnych pacientov. Už aj tak vážnu situáciu môže skomplikovať aj príchod ukrajinských utečencov, ktorí budú vyžadovať lekársku starostlivosť.

 

Na riešení sa pracuje

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) kritizoval skutočnosť, že sa na rokovaní ani napriek opakovaným pozvaniam nezúčastnil žiadny zástupca ministerstva financií. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že si je vedomé súčasnej pomerne alarmujúcej situácie. Pravidelne komunikuje so zástupcami ministerstva financií a hľadajú sa cesty, ako nájsť konsenzus. Cieľom je dostať do sektoru zdravotníctva toľko peňazí, koľko skutočne potrebuje.

 

(nov)

 

Zdroj: Desiatky nemocníc dali zdravotným poisťovniam ultimátum: Ak sa tak nestane, hrozí núdzový stav. TASR. 14. 3. 2022. Dostupné na

https://www.cas.sk/clanok/2655551/desiatky-nemocnic-dali-zdravotnym-poistovniam-ultimatum-ak-sa-tak-nestane-hrozi-nudzovy-stav/

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 21.05.2022

Jedna metoda screeningu fibrilace síní vykazuje nejvyšší specificitu. Víte, která to je?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri