;

Novinky

Slovenské zdravotníctvo si polepší

27.4.2023 | Daně Všetky špecializácie

Z vyhlášky o prerozdeľovaní, ktorú nedávno vydalo ministerstvo zdravotníctva, možno vyčítať, že tomuto rezortu pripadne oproti minulému roku o 1,72 miliardy eur viac. Financie budú prideľovaní podľa daných kritérií.

Vyhláška MZ SR bola začiatkom apríla zverejnená v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Upravuje minimálnu výšku celkových výdavkov z rozpočtu určených na zdravotnú starostlivosť pre jednotlivé zdravotné poisťovne na rok 2023. V porovnaní s uplynulým rokom je na zdravotnú starostlivosť pripravených o 950 miliónov eur viac.

Smerovanie do krízových oblastí

Snahou vyhlášky je presmerovať financie do oblastí zdravotníctva, ktoré ich najviac potrebujú. Cieľom je aj zaistenie rastu výdavkov v súlade so zákonom, ale aj so súčasnými možnosťami verejných financií. Prerozdeľovacia vyhláška uvádza do praxe to, ako sú výdavky zdravotného poistenia rozpočítané a prideľované. Ústavná zdravotná starostlivosť by mala dostať celkovo 29 % (o 553 miliónov eur viac než minuloročné výdavky), na poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti pôjde o 20 % viac prostriedkov, medziročný nárast tak predstavuje 284 miliónov eur.

 

Pre poisťovne

Všetky výdavky v zdravotníctve dosiahnu v roku 2023 pravdepodobne 8,1 miliardy eur. Celková suma na verejné zdravotné poistenie bude zrejme predstavovať 7 miliárd eur, z ktorých 6,8 miliardy eur pôjde na priame výdavky na zdravotnú starostlivosť. Tieto financie budú alokované medzi tri hlavné poisťovne – Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane 63,87 %, poisťovňa Dôvera 27,46 % a poisťovňa Union 8,67 %. Prideľovanie zdrojov na zdravotnú starostlivosť sa riadi prostredníctvom prerozdeľovacieho mechanizmu. Záleží na podiele poisťovní na disponibilných zdrojoch s prihliadnutím na riziko ich záťaže. Rolu hrá aj odpočet predpokladaných prevádzkových nákladov, počíta sa aj s prípadnými výdavkami na dane či exekúcie.

 

(nov)

 

Zdroj: Zdravotníctvo bude mať k dispozícii o takmer dve miliardy eur viac ako vlani. Na čo pôjde najviac peňazí? 30. 3. 2023. Sita. Dostupné na https://sita.sk/vzdravotnictve/zdravotnictvo-bude-mat-k-dispozicii-o-takmer-dve-miliardy-eur-viac-ako-vlani-na-co-pojde-najviac-penazi/.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 18.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri