;

Novinky

Slovenská lekárska komora nesúhlasí s návrhom predpisovať generiká bez názvu

7.12.2021 | Právo Všetky špecializácie

Novela zákona o liečivách navrhujúca predpisovať generiká bez konkrétneho názvu lieku, nie je odôvodnená a peniaze neušetrí. Slovenská lekárska komora týmto vyjadrením reagovala na návrh novely zákona, ktorý by mal takú zmenu priniesť.

Predkladaná novela je podľa komory v prospech skôr lekárňam a distribútorom liekov, ale rozhodne nie pacientom a slovenskému zdravotníctvu. Dnešný stav, keď lekári už od roku 2011 povinne predpisujú lieky genericky, ale v odôvodnených prípadoch môžu na predpis dať aj konkrétny názov, je z pohľadu komory dobrý. Slovenská lekárska komora (SLK) preto navrhuje stiahnuť návrh novely z medzirezortného pripomienkového konania a zachovať v praxi doterajší postup.

Ťažšia spolupráca

„Chystaná novela zákona bude znamenať iba zbytočný zmätok, nedorozumenia a možno aj isté ohrozenie zdravia pacientov. Najmä seniorov, ktorí užívajú najviac liekov. Ak totiž pacient dostane každý mesiac ‚svoj‘ liek v inom balení, spôsobí to najmä u starších osôb významnú dezorientáciu. Môže to tiež narušiť priebeh liečby,“ uviedla SLK.

 

Komora pripomína, že len lekár je najlepšie schopný posúdiť akúkoľvek kontraindikáciu s inými liekmi. Aj pri generikách s rovnakou účinnou látkou môžu existovať rozdiely tak v účinkoch, ako aj v interakciách s inými liečivými prípravkami. To môže pri liečbe pacienta zhodnotiť len jeho lekár. „Prijatím novely by sme lekárom ich prácu len sťažili, pretože väčšina pacientov by nemohla svojmu doktorovi s určitosťou povedať názov lieku, ktorý užívajú,“ uzavrela lekárska komora.

(nov)

Zdroj: Lekárska komora má výhrady k novele zákona o liekoch, návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu neušetrí peniaze. Webnoviny.cz, SITA. 18. 8. 2021. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/lekarka-komora-ma-vyhrady-k-novele-zakona-o-liekoch-navrh-na-predpisovanie-generik-bez-konkretneho-nazvu-neusetri-peniaze/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 23.01.2022

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri