;

Novinky

Potrebujete posilniť duševné zdravie (nielen) v čase pandémie? Počúvajte hudbu

22.9.2021 | E-health Všetky špecializácie

Pandémia covidu-19 a séria lockdownových nariadení nás nútili hľadať spôsoby, ako čeliť samote a izolácii. Ľudia sa najčastejšie uchyľovali k rôznym formám online zábavy vrátane hudobných streamovacích služieb. Silu hudby na našu psychiku aj správanie potvrdzujú vedci.

S hudbou do hlbín duše

Počúvanie obľúbenej pesničky dokáže zlepšiť zlú náladu, to poznáme asi všetci. V nedávnom prieskume v USA zaradilo 8 z 10 respondentov počúvanie hudby na prvé miesto v činnostiach, ktoré im v roku 2020 prinášali najviac radosti.

Klinický psychológ a terapeut Dr. János Kollár však upozorňuje, že význam hudby pre naše emócie a dušu je ešte hlbší. „Počas covidovej pandémie máme príležitosť spoznať sama seba omnoho hlbšie. Práve hudba nám na to môže skvele poslúžiť,“ hovorí. Vhodným výberom hudby zvlášť ráno a večer podľa nej môžeme vedome nastaviť našu náladu a lepšie vnímať vnútornejšie vrstvy našej osobnosti.

Stimulácia mozgu a zlepšenie sústredenosti

Hudba neovplyvňuje iba duševné rozpoloženie, ale zvyšuje takisto mozgovú činnosť a kognitívne schopnosti. Je zaujímavé, že pri počúvaní hudby sa aktivuje celý mozog, a nie iba jedna konkrétna hemisféra. Neurovedec Kiminobu Sugaya spolu so svetoznámym huslistom Ayakom Yonetanim urobili výskum vplyvu hudby na čelný mozgový lalok. Zistili, že počúvanie hudby mení schopnosť vnímania času, posilňuje imunitný systém a podieľa sa na regenerácii mozgu.

Pozitívne účinky hudby na výkon a pozornosť vyzdvihuje hudobný producent Will Henshall, ktorý pracoval so svojím tímom 10 rokov na vývoji unikátnej streamovacej služby Focus@Will. Táto technológia ponúka personalizovanú hudbu, ktorá umožňuje svojim používateľom naladiť sa presne na danú činnosť a zamedzí zbytočnému rozptýleniu. 

Hudba ako súčasť zdravého životného štýlu

Štúdia publikovaná v biomedicínskom periodiku SBV Journal of Basic, Clinical and Applied Health Science skúmala, ako sa hudba osvedčila ako stratégia pri zvládaní stresu počas pandémie ochorenia covid-19. Potvrdilo sa, že hudba v tejto dobe navodzovala pozitívne myšlienky a pomáhala lepšie sa vyrovnať s pocitmi samoty, negativizmu aj beznádeje. Ľudia počúvajúci obľúbenú hudbu získavali väčšiu odolnosť k stresovým a frustrujúcim situáciám, ktoré pandémia prináša.

Hudbu ako nástroj na zlepšovanie celkového well-beingu je tak bez zveličenia možné považovať za súčasť tzv. medicíny životného štýlu, nového odvetvia medicíny s dôrazom na prevenciu a udržanie zdravého životného štýlu.

 

(svat)

Zdroj: Can Music Technologies Help The Mental Health Pandemic? The Medical Futurist. 13. 5. 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/music-and-the-mental-health-pandemic/.

 

 

Foto: Pixabay.com

 

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 20.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri