;

Novinky

Odborníci spolu s umelou inteligenciou inovujú aplikáciu na kontrolu diabetu

2.3.2023 | E-health Všetky špecializácie

Kontrola glykémie je neoddeliteľnou súčasťou života diabetikov. Napriek tomu je selfmonitoring glykémie pre mnohých pacientov ťažký. Odborníci z Oregon Health & Science University (OHSU) spojili sily s umelou inteligenciou, aby pacientom manažment ich diabetu výrazne uľahčili.

Aplikácia DailyDose

Projekt pod vedením biomedicínskeho inžiniera Petra G. Jacobsa, Ph.D. a docentky Leah Wilson, odborníčky na endokrinológiu a diabetológiu, má za cieľ vylepšiť už existujúcu aplikáciu DailyDose. Táto aplikácia pomáha pacientom s diabetom 1. typu nielen monitorovať hladinu glukózy v krvi a dávkovať inzulín, ale tiež optimalizovať diétny režim aj pohybovú aktivitu. DailyDose využíva na vyhodnotenie glykémie aj na následné odporúčania algoritmy umelej inteligencie.

Aplikácia úspešne prešla klinickým hodnotením. Štúdia z roku 2020 zistila, že odporúčania aplikácie do značnej miery korešpondovali s odporúčaním diabetológov. Následná štúdia z roku 2022 takisto potvrdila, že hladina glukózy sa zlepšila viac u ľudí dodržujúcich odporúčania aplikácie než u tých, ktorí sa týmito odporúčaniami neriadili tak často.

Napriek tomu má aplikácia celý rad nedostatkov. Vedci napríklad prišli na to, že niektorí ľudia ju nevyužívali, pretože nechápali presný dopad jej odporúčaní na hladinu glukózy alebo sa mylne domnievali, že by si mohli navrhovanými zmenami správania dokonca uškodiť. Medzi ďalšie faktory negatívne ovplyvňujúce manažment diabetu patrili napríklad aj veľký stres alebo prepracovanosť.

Na edukácii záleží

Aby ľudia aplikácii dôverovali a boli motivovaní ju používať, pristúpili vedci k aktualizácii aplikácie.  Zdokonalili algoritmy pre monitoring glukózy aj vydávanie následných odporučení a pre väčšiu prehľadnosť zlepšili používateľské rozhranie.

Zároveň s vedomím toho, akú nenahraditeľnú a dôležitú rolu hrá pri liečbe správna edukácia, zaistili používateľom podporný tím klinických odborníkov, ktorí im vhodnou edukáciou pomôžu prekonať problémy, ktoré im bránia v navrhovaných zmenách.

 

Efektivitu overí štúdia

Aktualizovanú aplikáciu vedci otestujú v randomizovanej multicentrickej klinickej štúdii, na ktorej sa zúčastní celkovo 93 ľudí s diabetom 1. typu a bude trvať 38 týždňov.

Po prvých 12 týždňoch bude účastníkom štúdie, ktorí nebudú profitovať zo samotného používania aplikácie, poskytnuté školenie od kvalifikovaného edukátora v oblasti diabetu alebo psychológa. Vedecký tím súčasne vyvíja online koučovaciu platformu, ktorá by mala byť s aplikáciou DailyDose prepojená.

„Niektorí ľudia, ktorí celkom nezvládajú manažment diabetu, môžu mať z personalizovaného koučovania prospech,“ podotýka docentka Leah Wilson. Dodáva však, že s ohľadom na časovú a finančnú náročnosť individuálneho poradenstva ho budú poskytovať cielene len tým, ktorí ho potrebujú.

Začiatok štúdie je plánovaný na rok 2024 a zapoja sa do nej pacienti zo šiestich amerických univerzitných nemocníc.

 

(svat)

 

Zdroj: AI, Diabetes Experts Combine Forces for Blood Sugar Management Study. Digital Health News. 25. 1. 2023. Dostupné na  https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6877:ai-diabetes-experts-combine-forces-for-blood-sugar-management-study&catid=164:research.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 28.02.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri