;

Novinky

O viac peňazí pre zdravotníctvo opätovne žiada Slovenská lekárska komora

12.1.2023 | Daně Všetky špecializácie

Nespokojnosť s rozpočtom určeným pre zdravotníctvo dáva najavo nielen lekárska komora, ale aj stomatológovia a ďalšie profesijné organizácie. Obavy o budúcnosť zdravotnej starostlivosti prejavilo už aj Združenie na ochranu práv pacientov.

Podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) je terajší návrh rozpočtu pre zdravotníctvo neefektívny. Obmedzuje ho totiž medziročný nárast výdavkov pre špecializovanú ambulantnú sféru na šesť percent. To väčšine poskytovateľov starostlivosti nestačí ani na tú základnú prevádzku. SLK preto navrhuje pridať rezortu zdravotníctva aspoň 700 miliónov eur.

Nízke platby za poistencov

Riešením finančnej krízy v rezorte by podľa mnohých mohlo byť okamžité zvýšenie platieb za štátnych poistencov. Štát by mal platiť minimálne 79 eur za mesiac – teda toľko, koľko teraz dáva každý živnostník. Tak by bolo zaistené financovanie platieb pre ambulancie aj nemocnice. Pokiaľ zostane výška rozpočtu rovnaká, obáva sa SLK, že si budú musieť začať pacienti za zdravotnú starostlivosť priplácať. Nespokojní sú s platbami štátu za svojich poistencov aj stomatológovia. Podľa Slovenskej stomatologickej komory (SKZL) sa vláda snaží presunúť financovanie na poskytovateľov starostlivosti a neplní sľuby z programového vyhlásenia týkajúce sa zdravotníctva. Pritom aby starostlivosť o pacientov bola dostupná a na úrovni, musia byť ambulancie adekvátne financované.

 

Apel na poslancov

K protestom proti navrhovanému rozpočtu sa spolu s SLK pridávajú aj ďalšie profesijné platformy. Ich snahou je docieliť navýšenie prostriedkov na verejné zdravotné poistenie aspoň na šesť percent hrubého domáceho produktu. Zástupcovia zdravotníckych organizácií tiež oslovili členov parlamentu s výzvou na navýšenie prostriedkov pre zdravotníctvo. Poukázali na veľmi nízke platby štátu za poistencov a požiadali o podporu pozmeňovacieho návrhu týkajúceho sa zvýšenia týchto platieb. K tým sa vyjadrilo aj Združenie na ochranu práv pacientov s tým, že aj jednoduchý návrat k platbe za štátnych poistencov na úrovni 4,5 % z priemernej mzdy by stavu slovenského zdravotníctva mohol prospieť.

 

(nov)

Zdroj: Lekárska komora opäť žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. TASR. 12. 12. 2022. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/zdravie-slk-opat-ziada-zvysenie-ro/680522-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 02.02.2023

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri