;

Novinky

Nová aplikácia pre virtuálnu realitu tlmí bolesť trénovaním mozgu

7.4.2022 | E-health Všetky špecializácie

Technológia virtuálnej reality už zďaleka nie je spojená len so zábavným a filmovým priemyslom. Využíva sa v psychiatrii a psychológii, ale stáva sa takisto uznávanou nefarmakologickou metódou terapie bolesti. XRHealth spustila nový program pre liečbu chronickej bolesti.

Kombinácia psychologickej a digitálnej terapie

Spoločnosť XRHealth je telemedicínska platforma poskytujúca terapiu virtuálnou realitou a rozšírenou realitou. Táto virtuálna klinika ponúka prostredníctvom inovatívnych aplikácií liečbu zdravotných ťažkostí zahŕňajúcich neurokognitívne ochorenie, choroby pohybového aparátu alebo stres s úzkosťou. Teraz spojila sily so spoločnosťou Reducept s cieľom poskytnúť ľuďom terapiu chronickej bolesti virtuálnou realitou.

Unikátne navrhnuté hry pre virtuálnu realitu pomôžu používateľovi trénovať jeho mozog tak, aby získal nad svojou bolesťou kontrolu. Vychádza pritom z osvedčených techník kognitívnej behaviorálnej terapie a terapie prijatia a odovzdania. Používateľ si nasadí v pohodlí domova na hlavu headset a môže sa ponoriť do prostredia virtuálnej reality, ktoré mu na mieru zostavia vyškolení terapeuti. Tí môžu tiež v reálnom čase na diaľku sledovať, ako sa pacientovi darí pri plnení úloh a optimalizovať tak jeho liečbu podľa aktuálneho stavu.

Možné riešenie nadužívania analgetík

Podľa vládnej agentúry CDC (Centers for Disease Control and Prevention) bojovalo v Spojených štátoch v roku 2019 s chronickou bolesťou viac než 20 % dospelej populácie a vyše 7 % dospelých Američanov bolesť v bežnom živote významne obmedzovala. Strmá spotreba analgetík a opioidov vedie u mnohých ľudí k vytvoreniu závislosti a obrovským problémom je takisto zneužívanie opioidov na predpis. 

Technológia virtuálnej reality by tak mohla významne prispieť k vyriešeniu tejto problematiky. Pohlcujúce zážitky virtuálnej reality totiž poskytujú úľavu od bolesti bez nutnosti analgetickej medikácie, čo môže viesť k zníženiu závislosti od liekov.

 

(svat)

 

Zdroj: XRHealth launches VR gaming program to aid pain management. Mobilhealthnews. 26. 7. 2021. Dostupné na https://www.mobihealthnews.com/news/xrhealth-launches-vr-gaming-program-aid-pain-management.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Sobota 21.05.2022

Jedna metoda screeningu fibrilace síní vykazuje nejvyšší specificitu. Víte, která to je?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri