;

Novinky

Normalizácia krvného tlaku môže znížiť riziko demencie

17.2.2023 | Aktuality Geriatria a gerontológia Kardiológia Neurológia Praktické lekárstvo pre dospelých Psychiatria

Súhrnná metaanalýza individuálnych dát pacientov z 5 randomizovaných, dvojito zaslepených, placebom kontrolovaných štúdií potvrdila klady zníženia krvného tlaku vzhľadom na rozvoj demencie.

Antihypertenzná liečba je pre ľudské telo prospešná, aj čo sa mentálneho zdravia týka. Robustná metaanalýza poskytla dôkazy o tom, že starší pacienti s hypertenziou, ktorých krvný tlak je účinne liečený medikáciou, majú nižšie riziko výskytu demencie. Medzi prevenciu demencie sa tak radí aj liečba hypertenzie.

Kľúčové údaje

Štúdia skúmala osoby s priemerným vekom 69,1 roka. Čas sledovania bol zhruba 4,3 roka. Zníženie tlaku pomocou antihypertenzív viedlo k priemernému zníženiu krvného tlaku o približne 10/4 mmHg a k nižšiemu riziku demencie. Vek a pohlavie riziko podľa štúdie neovplyvnili.

Konečne je jasno

Výsledky metaanalýzy sú dôležité, pretože randomizované kontrolované štúdie hodnotiace lieky znižujúce krvný tlak a výskyt demencie dochádzali v priebehu času k odlišným záverom. Niektoré údaje naznačujú vzťah v tvare písmena U medzi krvným tlakom a demenciou u pacientov starších ako 80 rokov, čo vedie k opatrnosti, pokiaľ ide o agresívne znižovanie krvného tlaku. Predchádzajúce metaanalýzy tiež pracovali s celkovými výsledkami, nie s údajmi o jednotlivých pacientoch. Táto konkrétna štúdia zhromaždila nespracované dáta o jednotlivých pacientoch zo štúdií ADVANCE, HYVET, PROGRESS, SHEP a SYST-EUR. Ide o jediných 5 štúdií, ktoré používali placebovú kontrolu a zahŕňali koncový ukazovateľ demencie.

(nov)

Zdroj: Blair J. Lowering blood pressure can cut dementia risk. Medscape. 5. 1. 2023. Dostupné na  https://www.univadis.com/viewarticle/lowering-blood-pressure-can-cut-dementia-risk?sso=true&utm_content=5063246&utm_medium=email&utm_term=&uac=121639BT&ecd=mkm_ret_230107_uni-OUS_BO_ann-EMEA_5063246&utm_source=&utm_campaign=adhoc_ous_bo_20230107_ann-emea.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.03.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri