;

Novinky

Nespokojný ÚDZS: Rozdelenie financií je nespravodlivé

28.2.2023 | Daně Všetky špecializácie

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) je toho názoru, že súčasný model rozdelenia peňazí na pomoc ambulanciám nie je fér. Podfinancované špecializácie to vraj nezachráni.

Na konci januára sa Ministerstvo zdravotníctva SR dohodlo s ambulanciami na dofinancovaní vo výške 283 miliónov eur. Peniaze majú byť rovnomerne rozdelené medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a segment špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur). ÚDZS to však kritizuje.

Suma áno, rozdelenie nie

Mnoho odborností špecializovanej ambulantnej starostlivosti je podľa ÚDZS podfinancovaných. Rovnomerné navýšenie pre oba segmenty tak nie je podľa úradu spravodlivé. Varoval, že to nezachráni ohrozené špecializácie, naopak to môže ešte viac narušiť už aj tak značne nefunkčný systém. K podfinancovaným odborom patria podľa ÚDZS napríklad pneumológia, imunoalergiológia, diabetológia či dermatovenerológia. Ako uviedla riaditeľka odboru dohľadu nad nákupom zdravotnej starostlivosti ÚDZS Jana Navrátilová, ceny niektorých výkonov, ktoré poisťovne hradia poskytovateľom zdravotných služieb, stále nestačia na adekvátne mzdové ohodnotenie lekárov a prevádzku ambulancií, a to ani keby práve neprebiehala energetická kríza.

 

Nutné zmeny

ÚDZS trvá na tom, že hlavnou snahou musí byť stabilná finančná udržateľnosť slovenského zdravotníckeho systému. Dohoda zdravotných poisťovní a ambulancií musí smerovať k systémovým zmenám. 283 miliónov eur by preto poisťovne mali rozdeliť spravodlivo a tak, aby rezort už nemusel byť naďalej oddlžovaný a pacienti neboli nútení na netransparentné poplatky. Úrad upozorňuje, že sa stále líši aj ocenenie zdravotných výkonov medzi zdravotnými poisťovňami. Vhodné by bolo držať sa pri rokovaniach princípu ceny obvyklej a obvyklého štatistického rozpätia cien zdravotných služieb poskytovaných v regióne.

 

(nov)

 

Zdroj: Úrad: Rovnaké navýšenie všeobecným lekárov a špecialistom nie je fér. TASR. 30. 1. 2023. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/urad-rovnake-navysenie-vseobecnym/690901-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 26.09.2023

Ženské reprodukční zdraví a kardiovaskulární onemocnění

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri