;

Novinky

Nejasný vplyv vitamínov skupiny B na vznik Parkinsonovej choroby

11.5.2023 | Aktuality Geriatria a gerontológia Neurológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Vedcov už dlho zaujíma, či existuje prevencia pred vznikom Parkinsonovej choroby. Nová štúdia ukazuje, že zvýšenie príjmu kyseliny listovej a vitamínu B6 nad odporúčané dávky žiadny benefit v tomto smere neprináša. Možno by však mal byť výskum smerovaný inde…

Niektoré staršie štúdie naznačovali, že dostatok vitamínu B12 v ranom veku súvisí so znížením rizika vzniku Parkinsonovej choroby (PD). Tieto zistenia však boli nekonzistentné a boli pozorované iba u osôb, ktorých denný príjem bol 10× vyšší ako odporúčané množstvo. Podľa Dr. Maria H. Flores-Torres, odborníka na výživu na Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostone, síce výsledky novej prospektívnej štúdie hypotézu o prospešnosti nadlimitnej konzumácie folátov alebo vitamínu B6 na vznik PD nepotvrdila, ale priniesla niečo iné. Štúdia vraj „ponecháva otvorenú možnosť, že u niektorých jedincov prispieva príjem vitamínu B12, naopak, k riziku vzniku PD“. 

Rozsiahla, dlhodobá a overovaná 

Časť predchádzajúcich štúdií naznačovala, že vitamíny skupiny B – vrátane kyseliny listovej, B6 a B12 – môžu mať vplyv na riziko vzniku PD. Výsledky boli však zmiešané. Do nového výskumu bolo zahrnutých 80 965 žien zo štúdie Nurses’ Health Study (1984 – 2016) a 48 837 mužov zo štúdie Health Professionals Follow-up Study (1986 – 2016). Priemerný vek na počiatku pozorovania bol 50 rokov u žien a 54 rokov u mužov. Respondenti, ktorí každé štyri roky vyplnili dotazník týkajúci sa stravovania, boli sledovaní približne 30 rokov. Aby sa zohľadnila možnosť reverznej kauzality v dôsledku dlhej prodromálnej fázy PD, vykonali výskumníci analýzy s oneskorením po 8, 12, 16 a 20 rokoch.

 

Bez viny?

Počas sledovaného obdobia bolo diagnostikovaných 1 426 incidentných prípadov PD (687 u žien a 739 u mužov). Vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi zníženým rizikom vzniku PD a príjmom vitamínu B6 alebo kyseliny listovej. I keď celkový kumulatívny priemerný príjem vitamínu B12 nebol spojený s rizikom PD, vyšetrovatelia zaznamenali mierne zníženie rizika medzi osobami s najvyššou východiskovou hladinou B12 a účastníkmi s tou najnižšou. Osoby v najvyššom kvantile príjmu B12 na počiatku štúdie mali priemerný príjem 21 – 22 µg/deň, čo je takmer desaťnásobok odporúčanej dennej dávky 2,4 µg/deň. 

 

Pohľad iným smerom 

Rebecca Gilbertová, MD, PhD, členka Americkej asociácie pre Parkinsonovu chorobu tvrdí, že pochopenie toho, ako vitamíny skupiny B môžu alebo nemusia ovplyvniť riziko vzniku PD, si môže vyžadovať iný druh štúdie. Podľa nej je jedným z dôvodov rozporuplných výsledkov doterajších štúdií to, že vysvetlenie súvislosti medzi stravou a rizikom vzniku PD nemusí byť v konkrétnych konzumovaných mineráloch, ale skôr v strave ako celku. Podľa nej je nutné analyzovať stravu kompletne, pretože nejde len o jednotlivé prvky, ale o to, ako všetko v tom, čo jeme, funguje dohromady.

 

(nov)


Zdroj: Do B Vitamins Reduce Parkinson's Risk? Medscape. 29. 3. 2023. Dostupné na https://www.medscape.com/viewarticle/990260?ecd=mkm_ret_230401_unimrk_GLUnicp_nl&uac=121639BT&impID=5109171&faf=1&utm_source=&utm_medium=email&utm_campaign=adhoc_ous_wespe_20230401_ann-emea&utm_content=5109171&utm_term=.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 26.09.2023

Ženské reprodukční zdraví a kardiovaskulární onemocnění

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri