;

Novinky

Návrh rozpočtu pre rezort zdravotníctva SR – budí vášne, ale meniť sa (zatiaľ) nebude

3.11.2022 | Právo Všetky špecializácie

Pre zdravotnícke organizácie, zdravotné poisťovne aj ministra zdravotníctva V. Lengvarského je návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok neprijateľný. Ministerstvo financií SR však zmeny nechystá.

Minister rezortu zdravotníctva V. Lengvarský svojím postojom k návrhu rozpočtu Ministerstvo financií SR prekvapil. On sám verí v zmeny a úpravy vykonané tak, aby mohla byť zdravotná starostlivosť poskytovaná na zodpovedajúcej úrovni. MF SR však stojí za tým, že súčasný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2023 bude vláde na prerokovanie predložený v nezmenenej podobe.

Všetko v poriadku

Návrh, ktorý bol kritizovaný v celom slovenskom zdravotníctve, ministerstvo financií obhajuje. Ako hovorí, táto oblasť je stále najvyššou prioritou vlády. Poukazuje predovšetkým na fakt, že rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok predstavuje nárast o 19,44 % v porovnaní s rokom minulým a tiež zvýšenie výdavkov o viac než tretinu. Návrh navyše podľa MF SR obsahuje dodatočnú rezervu na prípadné dopady pandémie a výdavky v zdravotníctve, a to vo výške ďalších 400 miliónov eur.

 

Riziká neschválenia

MF SR je presvedčené o tom, že odpor voči „nedostatočnému“ rozpočtu pre rezort zdravotníctva spočíva v zlej oboznámenosti sa s návrhom. Zároveň upozorňuje, že ak nedôjde k schváleniu a nastane rozpočtové provizórium, bude zdravotníctvo podfinancované. Došlo by k zníženiu zdrojov o 340 miliónov eur, čo by okrem iného znemožnilo riadne financovanie zdravotných či energetických kompenzácií. To všetko by nakoniec mohlo ohroziť zdravotnú starostlivosť, a teda aj pacientov.

 

Mohlo by byť lepšie

MF SR dodáva, že financovanie zdravotníctva by mohlo byť ešte kvalitnejšie, keby boli schválené návrhy ministerstva financií na získanie dodatočných zdrojov. Okrem regulovaného odvodu by mohlo ísť napríklad aj o vyššie zdanenie hazardných hier. Tieto návrhy však boli už opakovane zamietnuté.

 

(nov)

Zdroj: Rezort financií neplánuje upraviť návrh rozpočtu pre zdravotníctvo. TASR. 11. 10. 2022. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/rezort-financii-neplanuje-upravit-na/666452-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Roboty odhaľujú ďalšie tajomstvo DNA, ukazujú tým cestu k úspešnejšej liečbe chorôb spôsobených chybnými génmi

24.11.2022

Novovyvinuté programy umelej inteligencie (AI) dokážu presne predpovedať rolu regulačných prvkov DNA aj jej trojrozmernú (3D) štruktúru. Vďaka tomu by v budúcnosti mohli byť ľahšie liečiteľné choroby spôsobené chybnými génmi.

Přečíst článek
Účinnosť a bezpečnosť transkutánnej elektrickej neurostimulácie (TENS) pri liečbe akútnej a chronickej bolesti – metaanalýza 381 štúdií

7.11.2022

Transkutánna elektrická neurostimulácia dobre funguje pre okamžité symptomatické zmiernenie bolesti bez ohľadu na diagnózu na základe fyziologických dôkazov o inhibícii aktivity a excitability centrálnych nociceptívnych neurónov. Postup navyše môže robiť aj sám pacient.

Přečíst článek
Ovplyvní konzumácia kávy a čaju klinické výsledky u pacientok s karcinómom prsníka?

2.11.2022

Autori štúdie, ktorá bola uverejnená v augustovom čísle periodika Cancer, sa pokúsili longitudinálne vyhodnotiť súvislosť konzumácie kávy a čaju s kvalitou života, úzkosťou, depresiou a prežitím pacientok s karcinómom prsníka.

Přečíst článek
Generiká môžu pomôcť slovenskému zdravotníctvu

2.11.2022

Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží v dnešnej neľahkej dobe hľadať úspory, kde sa dá. Podľa aktuálnych zistení by jedným z riešení mohlo byť masívnejšie používanie liekov kopírujúcich originály.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 28.11.2022

Centrální typ obezity: hraje roli v prognóze mortality?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri