;

Novinky

Nástup Alzheimerovej choroby môže v budúcnosti detegovať umelá inteligencia rozborom reči

22.3.2023 | E-health Všetky špecializácie

Kvalita vyjadrovania človeka preverená umelou inteligenciou môže podľa odborníkov čoskoro vyústiť do pomerne presnej predpovede raného štádia demencie. Špeciálny program by dokonca mohol pomôcť uviesť do praxe predbežný skríning Alzheimerovej choroby.

Dnes sa Alzheimerova choroba diagnostikuje kontrolou anamnézy možného pacienta a mnohými fyzikálnymi a neurologickými vyšetreniami. Chorobu nemožno zatiaľ vyliečiť, včasné odhalenie však môže pacientom zaistiť aspoň nejakú možnosť terapie. Jedným z častých náznakov, že niečo nie je v poriadku, sú poruchy reči. Ide o príznak objavujúci sa u 60 – 80 % osôb s demenciou. Mnohí vedci sa preto v súčasnosti zameriavajú na programy, ktoré dokážu u potenciálnych chorých zachytiť jemné náznaky choroby z ich reči – napríklad váhanie, gramatické a výslovnostné chyby či zabúdanie významu slov.  

Kvalita reči ako rýchly test

Doktor Hualou Liang, profesor na Drexelovej fakulte biomedicínskeho inžinierstva, vedy a zdravotníckych systémov je spoluautor výskumu chatbotového programu ChatGPT. Ako hovorí, najčastejšie používané testy pre včasné odhalenie Alzheimerovej choroby sú okrem testov poznávacích schopností tie zameriavajúce sa na kvalitu hlasu, na pauzy v reči či artikuláciu. Zdokonalenie programu pre spracovanie prirodzeného jazyka podľa neho ponúka ďalšiu možnosť včasnej identifikácie Alzheimerovej choroby.

 

Načúva, učí sa, odhaľuje

Algoritmy umelej inteligencie, ktoré stoja za chatbotovým programom ChatGPT, by mohli pomáhať lekárom odhaľovať Alzheimerovu chorobu v jej raných štádiách. Výskum na Drexelovej univerzite nedávno preukázal, že program OpenAI GPT-3 spoločnosti OpenAI dokáže zo spontánnej reči identifikovať indície, ktoré s 80 % presnosťou predpovedajú rané štádia demencie. Využíva algoritmus hlbokého učenia vycvičený spracovávaním obrovského množstva informácií. Zameriava sa najmä na to, ako sa používajú slová a ako je jazyk konštruovaný. Systémový prístup programu GPT3 k analýze a produkcii jazyka sľubuje úspešnú identifikáciu jemných rečových charakteristík, ktoré môžu predpovedať nástup demencie, uviedol Felix Agbavor, doktorand školy a hlavný autor článku. Tréning GPT-3 s masívnym dátovým súborom rozhovorov (z ktorých niektoré sú s pacientmi s Alzheimerovou chorobou) môže programu poskytnúť informácie potrebné na extrakciu rečových vzorcov, ktoré by potom mohli byť použité na identifikáciu varovných markerov u budúcich pacientov.

 

Testovanie bolo úspešné

Výskumníci otestovali svoju teóriu tak, že program natrénovali na súbore prepisov rečových nahrávok, ktorý bol zostavený s cieľom testovania schopnosti programov na spracovanie prirodzeného jazyka predpovedať demenciu. Program z textu vytvoril to, čo vedci nazývajú „embedding“ – charakteristický profil reči Alzheimerovej choroby. Následne použili tento súbor na preškolenie programu, čím z nej vytvorili stroj na skríning Alzheimerovej choroby. Tým tiež porovnával presnosť predpovede systému GPT-3 s presnosťou analýzy, ktorá na predpoveď skóre demencie v teste MMSE (Mini-Mental State Exam) používala iba akustické vlastnosti nahrávok, ako sú pauzy, sila hlasu a nezreteľnosť. Ukázalo sa, že GPT-3 je takmer o 20 % presnejší pri predpovedaní skóre MMSE pacientov.

 

Pre rýchlejšiu diagnózu

Podľa autorov štúdia ukazuje, že ich metóda by mohla byť jednoduchým, dostupným a dostatočne citlivým nástrojom na komunitné testovanie. Mohla by sa zaslúžiť o včasný skríning a posúdenie rizík pred klinickou diagnózou. Vedci tiež plánujú vyvinúť webovú aplikáciu, ktorú by bolo možné používať doma alebo v ordinácii lekára ako nástroj na predbežný skríning Alzheimerovej choroby.

 

(nov)

 

Zdroj: Can the AI Driving ChatGPT Help to Detect Early Signs of Alzheimer's Disease? 23. 12. 2022. Digital Health News. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6855:can-the-ai-driving-chatgpt-help-to-detect-early-signs-of-alzheimer-s-disease&catid=164:research.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 16.06.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri