;

Novinky

Nástroje budúcnosti odhaľujúce alergény v jedle majú sľubné vyhliadky

24.11.2021 | E-health Všetky špecializácie

Bojíte sa jedla kvôli potravinovej alergii? S novými technológiami už nemusíte.

Potravinové alergie sa týkajú odhadom asi 7,5 % svetovej populácie. Znalosť zloženia potravín je pre alergikov kľúčová, ale aj napriek povinnému uvádzaniu všetkých alergénov na obale mnoho ľudí tápe, čo sa pod jednotlivými písmenami a číslicami naozaj skrýva. Pomoc ponúka nové technológie kombinované s aplikáciami.

Viac chutí, viac problémov

Orechy, sezam, sója, ryby, mlieko, kôrovce, lepok. To sú len niektoré alergény, ktoré môžu u senzitívnych osôb vyvolať alergickú reakciu vrátane život ohrozujúceho anafylaktického šoku. Len v USA je každý rok s alergiou na potraviny ošetrených na pohotovosti viac ako 200-tisíc ľudí.

Potraviny pod skenerom

Preto nie div, že mnoho biotechnologických spoločností zameriavalo v posledných rokoch svoj výskum a vývoj na technológie, s ktorými by alergici nemuseli zložito zisťovať, či môžu danú potravinu bez strachu zjesť. Zvlášť potravinové skenery analyzujúce obsah alergénov sa zdali byť veľmi sľubné.

Na ceste k nahradeniu laboratórnej analýzy potravín používateľsky prívetivou technológiou však treba prekonať veľa úskalí. Zoltán Kovács, ktorý sa podieľal na vývoji skenerov potravín v kanadskej spoločnosti TellSpec, vysvetľuje, že strava s veľkým množstvom ingrediencií analýzu alergénov veľmi sťažuje. Napriek tomu môžu už dnes alergici využiť niekoľko užitočných technológií a ďalšie veľmi sľubné sú vo fáze vývoja.

Rôzne prístupy, rovnaký cieľ

FoodMarble je technológia kombinujúca mobilnú aplikáciu s analyzátorom dychu, ktorý zisťuje koncentráciu vodíka vo vydychovanom vzduchu, čím sa meria stupeň fermentácie v tráviacom systéme. Jej vývojári sľubujú, že pravidelné zaznamenávanie skonzumovaných potravín a prípadných tráviacich ťažkostí do aplikácie spolu s vykonávaním pravidelných testov vzoriek vzduchu pomôžu používateľovi identifikovať konkrétnu potravinovú intoleranciu.

Už dobre zavedená inovatívna aplikácia Nima úspešne vyhľadáva pomocou snímačov bezlepkové a arašidové potraviny. Po dočasnom výpadku prevádzky sa čoskoro očakáva jej opätovné spustenie.

SensoGenic je zdravotnícky prostriedok využívajúci na detekciu potravinových alergénov biosenzor. Tento digitálny diagnostický analyzátor, ktorého uvedenie na trh sa plánuje v roku 2022, dokáže nájsť rôzne potravinové alergény a hlási ich používateľovi späť na smartfón.  

Projekt Abbie, na ktorom spolupracuje Wyssov inštitút pri Harvadskej univerzite s nadáciou KeepSmilin4Abbie, sa nezameriava na detekciu samotného alergénu, ale na včasné rozpoznanie nastupujúcej anafylaktickej reakcie. Táto technológia by mala používateľovi v prípade potreby takisto automaticky aplikovať epinefrín.

Koncept nanotechnologickej spoločnosti Allerguard je celkom unikátny. Potravinové alergény sa totiž detegujú nie z jedla, ale z jeho vône. Elektrochemické senzory prenosného gadgetu identifikujú vo vzduchu molekuly alergénov a pomocou umelej inteligencie sa následne analyzuje chemická štruktúra celého jedla.

Vo fáze výskumu sa nachádza takisto patentované zariadenie Allergy Amulet, ktoré funguje na princípe tzv. molekulárneho imprintingu. Senzory zariadenia sú pokryté biliónmi nanodutín, ktoré sa v prípade prítomnosti alergénu naviažu v priebehu jednej minúty na jeho molekuly. Allergy Amulet, ktorý sa dá nosiť ako náhrdelník alebo náramok, bude najprv určený pre alergikov na arašidy a sóju.

Jedzte jednoducho a udržateľne

Aj keď moderné technológie nepochybne zlepšujú život ľuďom s potravinou alergiou, problém rozhodne nevyriešia. Je potrebné voliť potraviny s ohľadom na udržateľnosť potravinového reťazca a zmeniť celkový prístup k jedlu. Môžeme sa inšpirovať napríklad profesorom Michaelom Pollockom z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý dlhodobo nabáda na jednoduchý štýl stravovania. Ten zhŕňa súčasné odporúčania takto: „Jedzte menšie porcie kvalitného jedla prevažne rastlinného pôvodu.“

 

(svat)

Zdroj: The Best Technologies against Food Alergies. The Medical Futurist. 27. 5. 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/best-tech-against-food-allergies/.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 23.01.2022

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri