;

Novinky

Národný systém objednávania nemá u praktických lekárov podporu

7.10.2022 | Právo Všetky špecializácie

Zbytočný a unáhlený, tak hovoria zástupcovia Spoločnosti praktických lekárov Slovenska (SVLS) o návrhu, ktorý má zaviesť elektronické objednávanie k lekárovi prostredníctvom Národného informačného systému pre objednávajúce osoby v správe NCZI.

Návrh síce už predložilo ministerstvo zdravotníctva do medzirezortného pripomienkového konania, podľa svojich predstaviteľov však bude Spoločnosť praktických lekárov Slovenska (SVLS) žiadať o jeho stiahnutie. Nápad na vytvorenie národného systému pre objednávanie vyšetrení pacientov je podľa nich zbytočnou a nedomyslenou akciou, ktorá ani nebola s ambulantnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti prerokovaná.

Rôzne potreby pacientov

SVLS prekáža okrem nejasností, čo sa týka prípadnej realizácie návrhu, hlavne paušalizácia potrieb pacientov. Pritom každý chorý potrebuje niečo iné a mal by byť liečený individuálne. Iba lekár a sestra sú schopní podľa aktuálnych zdravotných problémov posúdiť, na kedy konkrétneho pacienta objednať a koľko času bude treba na jeho vyšetrenie. Je preto nezmyselné, aby byrokratický systém Národného centra zdravotných informácií (NCZI) akokoľvek zasahoval do prevádzky ktorejkoľvek ordinácie. Navyše každá ambulancia má tiež iný spôsob triedenia pacientov a práce s nimi. Elektronické objednávanie k lekárovi by podľa návrhu malo byť rozšírené okrem doplnkových aj na bežné ordinačné hodiny. Pacient by sa mohol objednať sám, mohol by tak urobiť aj jeho lekár alebo poisťovňa.

 

eVýmenný lístok podporu má

Oproti návrhu na národný systém objednávania SVLS podporuje plnú prevádzku a celoplošné zavedenie elektronického výmenného lístka. Ten dáva praktický lekár pacientovi vo chvíli, keď ho odosiela k špecialistovi. Nastavenie lístka by malo byť výhradne v kompetencii poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní. To, že systém stále nebeží úplne hladko, nie je v tom, že by ambulancie nedokázali eVýmenný lístok generovať. Problémom je skôr to, že nie všetky ordinácie a nemocnice tento systém už sprevádzkovali.

(nov)

Zdroj: Všeobecní lekári nesúhlasia s plánom národného systému na objednávanie. TASR. 17. 8. 2022. Dostupné na https://www.teraz.sk/slovensko/vseobecni-lekari-nesuhlasia-s-plano/654469-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch.Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 28.02.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri