;

Novinky

Nadmerné pitie alkoholu spôsobuje poruchy cirkadiánneho rytmu

31.8.2022 | Aktuality Adiktológia Neurológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Čím viac človek konzumuje alkohol, tým narušenejšie sú jeho biorytmy. A to zas môže viesť k nežiaducemu ovplyvneniu mozgu a následne k ešte silnejšiemu pitiu. Také sú nové vedecké poznatky.

Štúdia zverejnená v časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research odhalila, že ľudia, ktorí pijú veľa, majú oproti rekreačným konzumentom alkoholu výrazné rozdiely v biologických markeroch cirkadiánneho rytmu.

Dizajn štúdie

Do štúdie boli zaradené zdravé dospelé osoby vo veku 21 – 45 rokov. 28 respondentov bolo miernejšími konzumentmi alkoholu, 50 ťažkými alkoholikmi. Vedcov zaujímali hlavne dva biologické markery cirkadiánneho rytmu – nástup melatonínu pri tlmenom svetle (DLMO) a odozva zreničiek po osvetlení (PIPR).

 

Inak než ostatní

Silní pijaci sa prebúdzali asi o 30 minút neskôr než slabší príjemcovia alkoholu a boli po všetkých stránkach aktívnejší hlavne večer. Medzi ťažkými alkoholikmi bol tiež pozorovaný trend k skracovaniu časových intervalov od DLMO do polovice spánku, čo potvrdzuje tendenciu týchto osôb spať v skoršej cirkadiánnej fáze. Silní pijaci tiež vykazovali výrazne menší PIPR, čo naznačuje zníženú cirkadiánnu reaktivitu fotoreceptorov na svetlo.

 

Začarovaný kruh?

Tieto zistenia utvrdzujú vedcov v tom, že ťažkí alkoholici majú neskoršie cirkadiánne načasovanie vo vzťahu k spánku, čo môže odrážať väčší cirkadiánny nesúlad. Odborníci predpokladajú, že tento cirkadiánny nesúlad charakterizovaný kratším intervalom medzi DLMO a spánkom by mohol byť spojený so zmeneným fungovaním odmeny v mozgu a zhoršenou kontrolou impulzov, čo by mohlo viesť k väčšiemu pitiu.

Vyššie uvedené závery môžu mať význam predovšetkým pre klinickú liečbu pacientov, ktorí majú problémy s nadmerným pitím a chcú ich riešiť.

 

(nov)

 

Zdroj: Heavy drinking linked to circadian rhythm misalignment. Medscape, Univadis. 11. 8. 2022. Dostupné na https://www.univadis.com/viewarticle/heavy-drinking-linked-to-circadian-rhythm-misalignment-5edd3951-d7d9-3e69-b30e-81e23ab791e8?utm_content=4985766&sso=true&utm_medium=email&utm_term=&ecd=mkm_ret_220812_uniday_MUDGLOBAL_4985766&uac=121639BT&utm_source=&utm_campaign=medical%20update%20daily.

Originálna štúdia: Burgess H. J., Rizvydeen M., Kikyo F., Kebbeh N., Tan M., Roecklein K. A., Hasler B. P., King A. C., Cao D. Sleep and circadian differences between light and heavy adult alcohol drinkers. Alcohol Clin Exp Res. 2022 Jul 31. Doi 10.1111/acer.14872. Epub ahead a print PMID: 35908247. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35908247/.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Adjuvantné verzus neadjuvantné vakcíny proti chrípke – vplyv na výskyt hospitalizácií zo všetkých príčin

21.9.2022

Vyššia účinnosť adjuvantnej trivalentnej chrípkovej vakcíny oproti neadjuvantnej forme z hľadiska prevencie hospitalizácií zo všetkých príčin bola preukázaná len počas 1 chrípkovej sezóny a len u starších osôb v ústavných zariadeniach. Platí to však aj vo všeobecnejšom meradle?

Přečíst článek
Čo posunie použitie umelej inteligencie v medicíne? Výsledok štúdie prekvapí

21.9.2022

Umelú inteligenciu využívajú rôzne odbory, lekárstvo nevynímajúc. V precíznej medicíne existujú desiatky softvérových programov na prevenciu, diagnostiku a liečbu. Univerzálny program použiteľný pre všetky spôsoby terapie stále neexistuje. Odborníci však vedia, čo chýba.

Přečíst článek
Hypoxémiu pri akútnom respiračnom zlyhaní pri ochorení COVID-19 môžu zmierniť probiotiká

14.9.2022

Probiotiká možno využiť nielen ako prevenciu, ale aj ako podporu liečby osôb s akútnym respiračným zlyhaním v dôsledku pneumónie vyvolanej SARS-Cov-2.

Přečíst článek
Účinnosť liekov na neurodegeneratívne ochorenia skúma umelá inteligencia

14.9.2022

Presne predpovedať terapeutické účinky liečiv – to dokáže nová technológia s názvom in silico FOCUS. Ak sa tento postup osvedčí, mohlo by to okrem iného viesť aj k urýchleniu vývoja nových preparátov na ochorenia, pri ktorých sa dopady liečiv doposiaľ skúmali len ťažko.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 26.09.2022

Jaká antibiotika mohou zabránit exacerbaci CHOPN?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri