;

Novinky

Mzdy slovenských lekárov porastú

7.10.2022 | Daně Všetky špecializácie

Ministerstvo zdravotníctva ohlásilo zvyšovanie platov lekárov aj zmeny, ktoré v súvislosti s vypočítavaním výšky miezd chce prijať.

Ako v iných krajinách, aj na Slovensku sú na tom, čo sa platov týka, najhoršie mladí doktori. V súčasnosti má taký začínajúci lekár bez špecializácie 1,25-násobok priemernej mzdy, ktorá bola na Slovensku pred dvoma rokmi. Lekár so špecializáciou má 2,3-násobok priemerného platu. Tento spôsob navyšovania viedol k tomu, že začínajúcim doktorom bez špecializácie sa od roku 2013 väčšinou zdvihol plat iba o pár desiatok eur. Lekári so získanou špecializáciou dostávali peňazí o niečo viac.

Dĺžka služby

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo prehľad toho, ako sa od roku 2011 menili základné platy lekárov v nemocniciach. Od roku 2013 sa potom výplaty lekárov odvíjali od výšky priemernej mzdy. Rezort spolu s ministerstvom financií chcú napraviť jeden zásadný nedostatok – zvyšovanie platov totiž doposiaľ vôbec nezohľadňovalo odpracované roky.

 

Najviac za posledné roky

Podľa ministerstva zdravotníctva sa platy lekárov môžu zvýšiť až na približne 4-tisíc eur mesačne. Napomôcť tomu majú navrhované zmeny a, samozrejme, započítavanie rozličných príplatkov napríklad za víkendy, sviatky alebo nadčasy. Rolu hrajú aj ďalšie rôzne bonusy alebo kolektívne zmluvy, ktoré majú jednotlivé nemocnice uzavreté. V budúcom roku tak mzdy porastú v priemere o 556 eur. Z vyššie zmieňovaného prehľadu vyplýva, že súčasný návrh miezd na rok 2023 predstavuje najvyššie nominálne medziročné zlepšenie pre lekárov od roku 2013.

 

Koľko teda?

Podľa návrhu základný plat lekára bez špecializácie a skúseností vzrastie z tohtoročných 1 416 eur na 1 695 eur, čo je o 279 eur viac. Základný plat lekára so špecializáciou a 20 rokmi praxe má byť navýšený z priemerných 2 606 eur na menej než 3 028 eur, čo je nárast o takmer 422 eur.

 

(nov)

 

Zdroj: Plat lekára aj s príplatkami sa zvýši na približne 4-tisíc eur, tvrdí ministerstvo zdravotníctva. SITA. 7. 9. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/plat-lekara-aj-s-priplatkami-sa-zvysi-na-priblizne-4-tisic-eur-tvrdi-ministerstvo-zdravotnictva/.Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 28.02.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri