;

Novinky

Modernizácia nemocníc je novou výzvou z plánu obnovy s finančnou podporou

8.12.2022 | Daně Všetky špecializácie

Kríza v slovenskom zdravotníctve zatiaľ nepoľavuje. Rezort sa napriek tomu snaží držať naplánovaných krokov – jedným z nich je aj vyhlásenie výzvy týkajúce sa rekonštrukcie a výstavby nemocníc.

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger začiatkom novembra spoločne avizovali výzvu z plánu obnovy na rekonštrukciu a výstavbu nemocníc pre projekty nad päť miliónov eur. Plán obnovy je súčasťou mechanizmu na podporu oživenia a odolnosti v rámci Next Generation EU. Snahou je pomôcť Európe vyrovnať sa s dopadmi pandémie.

Len zmysluplné projekty

Prednosť dostanú projekty, ktoré toho pacientom prinesú najviac a ponúknu dlhodobo prospešné riešenia. Pri hodnotení žiadostí potom bude hrať rolu nielen regionálny princíp, ale dôležitá bude aj efektivita vynaložených prostriedkov. V rámci výzvy je pridelených viac než 212 miliónov eur. Maximálna možná podpora na lôžko bude takmer 330 000 eur.

 

Jasné podmienky

Prípadní záujemcovia môžu podávať žiadosti do 31. decembra. Zapojiť sa podľa ministra Lengvarského budú môcť zariadenia, ktoré v rámci predpokladanej kategorizácie budú zaradené do prvej a druhej kategórie. Žiadosti tak môžu predkladať všetky nemocnice, ktoré pacientom ponúkajú štandardnú akútnu a plánovanú starostlivosť, urgentnú ambulantnú alebo následnú rehabilitačnú starostlivosť.

 

Ďalšia podpora

Ako ďalej povedal minister Heger, po výzve na pomerne nákladné projekty bude nasledovať ďalšia podpora pre malé projekty. Tá sa bude pohybovať v celkovej hodnote 53 miliónov eur. Výzva na investície pod päť miliónov eur bude vyhlásená v najbližších týždňoch.

 

(nov)

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu z plánu obnovy na rekonštrukciu a výstavbu nemocníc. TASR. 8. 11. 2022. Dostupné na https://mediweb.hnonline.sk/zdn/spravy/96050411-ministerstvo-zdravotnictva-vyhlasilo-vyzvu-z-planu-obnovy-na-rekonstrukciu-a-vystavbu-nemocnic. 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 02.02.2023

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri