;

Novinky

Ministerstvo zdravotníctva SR nestíha plniť ciele z plánu obnovy

28.2.2023 | Právo Všetky špecializácie

Realizácia štyroch investícií a dvoch reforiem má výrazné omeškanie. Vláda preto odsúhlasila pre ministerstvo zdravotníctva krízové opatrenia.

Reformy a investície z plánu obnovy sa v danom časovom rámci rezortu zdravotníctva nedarí plniť. Ide predovšetkým o výstavbu nových či obnovu súčasných staníc zdravotníckej záchrannej služby. Do konca druhého štvrťroka 2025 by malo byť postavených alebo rekonštruovaných zhruba 55 staníc. Finančný stimul je 30,6 milióna eur. Pokiaľ podľa úradu nebude investícia splnená, sú ohrozené finančné prostriedky z plánu obnovy. V kritickom stave je aj vozový park zdravotníckej záchrannej služby, ktorý taktiež stále čaká na obnovu. Hodnota je 22,2 milióna eur a aj tu Národný implementačný a koordinačný orgán eviduje výrazné omeškanie. Predovšetkým v príprave a dodaní konečnej súťažnej špecifikácie pre všetky typy vozidiel. Tá má už teraz omeškanie viac než rok.

Výstavba viazne

V sklze je rezort zdravotníctva aj s výstavbou, rekonštrukciou a vybavením novej siete nemocníc. Problémom je predovšetkým omeškanie výstavby nemocnice Rázsochy. Vladimír Lengvarský, dočasne menovaný minister zdravotníctva, problémy priznal s tým, že stále verí tomu, že o peniaze na tento projekt neprídu. Úrad vlády pritom tvrdí, že v súvislosti s výstavbou nových nemocníc z ozdravného plánu chýba ucelený harmonogram prípravy výstavby novej univerzitnej nemocnice Rázsochy. Tím projektantov, ktorý by sa mal tejto investícii venovať, je odborne neúplný. Úrad vlády kritizuje to, že teraz tomuto projektu chýba osem až desať odborných kapacít.

 

Pomalá digitalizácia

Oneskorená je podľa úradu vlády aj realizácia investícií do digitalizácie zdravotníctva. Do konca roku 2023 by mal pritom rezort zaistiť navigačný systém na liečbu fibrilácie siení pre tri pracoviská venujúce sa kardiovaskulárnym ochoreniam. Digitalizovaná by mala byť rádiológia, patológia a centrálne riadenie nemocníc.

Oneskorené reformy zahŕňajú aj optimalizáciu siete akútnej zdravotnej starostlivosti, nie je stále definovaná neodkladná zdravotná starostlivosť a chýba aj reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

 

(nov)

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva mešká s reformami aj investíciami z plánu obnovy, vláda schválila krízové opatrenia. SITA. 26. 1. 2023. Dostupné na https://sita.sk/vzdravotnictve/ministerstvo-zdravotnictva-meska-s-reformami-aj-investiciami-z-planu-obnovy-vlada-schvalila-krizove-opatrenia/.


Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.03.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri