;

Novinky

Kombinácia nirmatrelviru a ritonaviru nezvyšuje riziko opätovnej infekcie covid-19

24.2.2023 | Aktuality Infekčná medicína Kardiológia Pneumológia a ftizeológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Opísané potenciálne riziko rebound fenoménu po liečbe infekcie covid-19 antivirotikami sa rozhodli vedci preskúmať v novej štúdii. Jedno zo zistení bolo prekvapivé.

Do štúdie zverejnenej v časopise The Lancet Infectious Diseases bolo zahrnutých 4 592 osôb z Hongkongu. Šlo o neselektovanú populáciu dospelých pacientov hospitalizovaných do 3 dní od stanovenia diagnózy covid-19. Štúdia prebiehala v období od 26. februára do 3. júla 2022, teda v čase, keď medzi nakazenými prevažoval subvariant Omicron BA.2.2.

Výsledky

Odborníci sa v súvislosti s užívaním antivirotika obsahujúceho kombináciu nirmatrelviru a ritonaviru, ktorý zastavuje šírenie vírusu v tele, obávali opätovného výskytu príznakov a nárastu vírusovej nálože po období zotavenia (rebound fenomén, rebound efekt). Retrospektívna analýza ukázala, že pacienti liečení pre covid-19 nirmatrelvirom + ritonavirom nemali zvýšenú pravdepodobnosť rebound efektu. U osôb, ktoré dostávali nirmatrelvir + ritonavir, antivirotikum  molnupiravir alebo žiadne antivirotikum, sa rebound vyskytoval v podobnej miere, a to v rozmedzí od 4,5 % do 6,6 %.

 

Recidíva v normále

Štúdia tiež ukázala, že riziko recidívy bolo po liečbe nirmatrelvirom + ritonavirom vyššie u mladších pacientov (18 až 65 rokov v porovnaní so staršími pacientmi), u pacientov s väčším počtom sprievodných ochorení (skóre > 6 podľa Charlsonovho indexu komorbidít) a u jedincov liečených kortikosteroidmi. Ďalej odborníci potvrdili, že rebound po užívaní kombinácie nirmatrelviru a ritonaviru nie je spojený s nepriaznivými výsledkami zahŕňajúcimi úmrtie, prijatie na jednotku intenzívnej starostlivosti a začatie invazívnej mechanickej ventilácie.

 

Prekvapilo očkovanie

V komentári zverejnenom spolu so štúdiou odborník na infekčné choroby lekár Nicola Petrosillo poznamenal, že neočakávaným zistením bol vzťah medzi stavom očkovania a reboundom. Prekvapivo bola pravdepodobnosť opätovného nárastu vírusovej záťaže u pacientov, ktorí dostávali nirmatrelvir + ritonavir, významne nižší u jedincov bez plného očkovania. Podľa Petrosilla zo štúdie vyplýva, že je aj naďalej dôležité ponúkať antivirotiká ľuďom s vysokým rizikom rozvoja závažnej formy ochorenia covid-19.

 

(nov)

 

Zdroj: 1. Paxlovid Doesn’t Increase Risk for Rebound COVID Infection: Study. Medscape.15. 2. 2023. Dostupné na https://www.medscape.com/viewarticle/988352?src=.2. Originálna štúdia: Wong C. K. H., Lau K. T. K., Au I. C. H., Lau E. H. Y., Poon L. L. M., Hung I. F. N., Cowling B. J., Leung G. M. Viral burden rebound in hospitalised patients with COVID-19 receiving oral antivirals in Hong Kong: a population-wide retrospective cohort study. Lancet Infect Dis. 2023 Feb 13:S1473-3099(22)00873-8.  doi: 10.1016/S1473-3099(22)00873-8. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36796397/. 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.03.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri