;

Novinky

Kampaň Pomôžte svojej nemocnici má získať peniaze na modernizáciu zdravotníckych zariadení

26.5.2022 | Daně Všetky špecializácie

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) spúšťa akciu Pomôžte svojej nemocnici. V nej žiada občanov o podporu pre krajské nemocnice – chce pre nich týmto spôsobom získať finančné prostriedky na ich modernizáciu.

Peniaze pre zdravotníctvo z Plánu obnovy by mohli ísť len do hlavného mesta, nie do regiónov najviac zasiahnutých pandémiou – tohto scenára sa obáva Asociácia nemocníc Slovenska. Vláda totiž zvažuje zafinancovať výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy práve z týchto peňazí. Ak by čerpanie finančných prostriedkov z ozdravného plánu skutočne smerovalo iba do vybraných verejných nemocníc, je to podľa Asociácie nielen diskriminačné a nespravodlivé, ale zároveň vznikne časový problém pre čerpanie investícií. Zdroje z Plánu obnovy sú totiž časovo obmedzené: príprava, výstavba aj rekonštrukcia nemocníc sa musia stihnúť do štyroch rokov.

Pravidlá pre čerpanie investícií

Podľa ANS by pravidlá pre čerpanie investícií z Plánu obnovy mali byť dopredu jasne povedané, transparentné a posudzované spravodlivo podľa pripravenosti jednotlivých projektov a zároveň v súlade s optimalizáciou siete nemocníc. ANS odporúča ministerstvu zdravotníctva zintenzívniť aktivity na prípravu výziev tak, aby sa projekty stihli včas zrealizovať a Slovensko neprišlo o miliardu eur na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc.

Nové zdravotníctvo?

ANS si praje investície do modernizácie celého zdravotníckeho systému Slovenskej republiky. Preto by výzvy vyplývajúce z Plánu obnovy mali byť otvorené všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na typ vlastníctva. Plán obnovy môže byť podľa Asociácie pre slovenské zdravotníctvo funkčný len v prípade spravodlivého prerozdelenia investícií podľa potrieb jednotlivých zdravotníckych zariadení.

(nov)

Zdroj: Asociácia nemocníc Slovenska začína kampaň na podporu regionálneho zdravotníctva. Obáva sa, že peniaze pôjdu len do Bratislavy. SITA. 9. 5. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/asociacia-nemocnic-slovenska-zacina-kampan-na-podporu-regionalneho-zdravotnictva-obava-sa-ze-peniaze-pojdu-len-do-bratislavy/.

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Zdravotníci požadujú okamžité predloženie návrhu na zvýšenie svojich platov

18.8.2022

Zdravotníckym organizáciám dochádza trpezlivosť. Koncepcia zvyšovania miezd zdravotníkov mala byť verejne známa ku koncu júna, doposiaľ sa tak však nestalo. Kríza slovenského zdravotníctva sa tak naďalej prehlbuje.

Přečíst článek
Serratus odhalil v priebehu dvoch rokov 100-tisíc nových RNA vírusov. 10-krát viac než všetkých doposiaľ známych

18.8.2022

Pandémia koronavírusu rozvírila v posledných rokoch väčší záujem o hlbší výskum RNA vírusov. Vedci v tejto súvislosti pomocou superpočítača odhalili viac než 130-tisíc nových RNA vírusov. Predkladané zistenia len podčiarkujú fakt, aké sú naše poznatky o vírusoch stále obmedzené.

Přečíst článek
Downov syndróm: Tehotenský skríning dokáže spresniť umelá inteligencia

18.8.2022

Neinvazívny, presný, lacný a bezpečný. Tak sa zatiaľ javí inteligentný predikačný model čínskych vedcov vyvinutý pre skríning Downovho syndrómu v prvom trimestri tehotenstva.

Přečíst článek
Rozpustný paracetamol s obsahom sodíka môže zvýšiť kardiovaskulárne riziko bez ohľadu na prítomnosť hypertenzie

17.8.2022

Vysoký príjem sodíka môže byť u pacientov s hypertenziou spojený s vyšším výskytom kardiovaskulárnych príhod aj vyššou celkovou mortalitou. U osôb bez hypertenzie nie je tento efekt nadmerného príjmu sodíka jednoznačný.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Piatok 19.08.2022

Centrální typ obezity: hraje roli v prognóze mortality?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri