;

Novinky

Kampaň Pomôžte svojej nemocnici má získať peniaze na modernizáciu zdravotníckych zariadení

26.5.2022 | Daně Všetky špecializácie

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) spúšťa akciu Pomôžte svojej nemocnici. V nej žiada občanov o podporu pre krajské nemocnice – chce pre nich týmto spôsobom získať finančné prostriedky na ich modernizáciu.

Peniaze pre zdravotníctvo z Plánu obnovy by mohli ísť len do hlavného mesta, nie do regiónov najviac zasiahnutých pandémiou – tohto scenára sa obáva Asociácia nemocníc Slovenska. Vláda totiž zvažuje zafinancovať výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy práve z týchto peňazí. Ak by čerpanie finančných prostriedkov z ozdravného plánu skutočne smerovalo iba do vybraných verejných nemocníc, je to podľa Asociácie nielen diskriminačné a nespravodlivé, ale zároveň vznikne časový problém pre čerpanie investícií. Zdroje z Plánu obnovy sú totiž časovo obmedzené: príprava, výstavba aj rekonštrukcia nemocníc sa musia stihnúť do štyroch rokov.

Pravidlá pre čerpanie investícií

Podľa ANS by pravidlá pre čerpanie investícií z Plánu obnovy mali byť dopredu jasne povedané, transparentné a posudzované spravodlivo podľa pripravenosti jednotlivých projektov a zároveň v súlade s optimalizáciou siete nemocníc. ANS odporúča ministerstvu zdravotníctva zintenzívniť aktivity na prípravu výziev tak, aby sa projekty stihli včas zrealizovať a Slovensko neprišlo o miliardu eur na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc.

Nové zdravotníctvo?

ANS si praje investície do modernizácie celého zdravotníckeho systému Slovenskej republiky. Preto by výzvy vyplývajúce z Plánu obnovy mali byť otvorené všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na typ vlastníctva. Plán obnovy môže byť podľa Asociácie pre slovenské zdravotníctvo funkčný len v prípade spravodlivého prerozdelenia investícií podľa potrieb jednotlivých zdravotníckych zariadení.

(nov)

Zdroj: Asociácia nemocníc Slovenska začína kampaň na podporu regionálneho zdravotníctva. Obáva sa, že peniaze pôjdu len do Bratislavy. SITA. 9. 5. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/asociacia-nemocnic-slovenska-zacina-kampan-na-podporu-regionalneho-zdravotnictva-obava-sa-ze-peniaze-pojdu-len-do-bratislavy/.

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 18.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri