;

Novinky

Inteligentný koberec spočíta počet cvikov aj spálené kalórie

8.9.2021 | E-health Všetky špecializácie

Aladinov čarovný koberec má teraz konkurenciu. Ten od spoločnosti MIT síce nelieta ani nerozpráva, zato však dokáže odhadnúť pozíciu človeka bez použitia kamier. Ide o ďalší príspevok k rozvoju personalizovanej „samoliečby“, smart domácností a herného prostredia.

Inteligentná posilňovňa

Chôdza, cvičenie, odpočinok – mnoho našich aktivít zahŕňa fyzický kontakt s podlahou. Pre niekoho možno prekvapivo aj táto skutočnosť predstavuje mnoho informácií, ktoré môžu pomôcť lepšie porozumieť ľudskému pohybu. Predchádzajúci výskum sa zameral na RGB kamery, nositeľné (wearable) 360° kamery či staré webkamery, ktoré so sebou však nevyhnutne niesli obavy týkajúce sa súkromia.

Tím z MIT použil kamery iba na vytvorenie dát na testovanie systému, ktoré zachytili iba momentku pohybujúcej sa osoby. Pre zobrazenie 3D pozície by sa osoba jednoducho postavila na koberec, zaujala nejaký postoj a počítač (deep neural network) by pomocou dotykovej informácie dokázal určiť, či si dotyčný sadá, preťahuje sa alebo robí čokoľvek iné. Autori smerujú praktické využitie svojho vynálezu na pacientov rizikových z hľadiska pádu, na monitoring správnej rehabilitácie alebo hybnosť. Jednou z oblastí komerčného využitia tohto koberca je posilňovanie. Čisto na základe informácií o dotyku by koberec rozpoznal aktivitu, spočítal počet vykonaní cviku a spálené kalórie.

 

Tisíce senzorov „vidia“ váš pohyb

Koberec je lacný, s upraviteľnou veľkosťou (kapacitou) a bol vyrobený z komerčne dostupného filmu citlivého na tlak a vodivých vláken. Približnú plochu 10 × 0,5 m pokrýva viac než 9 000 senzorov. Každý z nich prevádza tlak vyvolaný kontaktom koberca s ľubovoľnou časťou ľudského tela na elektrický impulz. Systém bol špeciálne nastavený na optimálnu synchronizáciu dotykových a vizuálnych dát, akými môže byť video či korešpondujúca teplotná mapa človeka. Model používa dotykové dáta ako vstupné, pozíciu extrahuje z vizuálnych dát a výstupom je 3D zobrazenie postoja osoby. Inými slovami by napr. muž na koberci urobil pár kľukov a systém by obratom vytvoril obraz alebo video „kľukujúcej“ osoby. V podstate bol systém schopný predikovať pozíciu osoby s odchýlkou menšou než 10 cm a v klasifikácii špecifických aktivít bol program presný v 97 % prípadov.

 

 

Tancujúci pár

Pretože je rozloženie tlaku dané predovšetkým pohybmi dolnej časti tela a trupu, informácie o hornej časti tela sú o niečo menej presné. Takisto program nedokázal predikovať pozície, pri ktorých chýbal výrazný kontakt s podložkou, napr. voľne visiace dolné končatiny pri sede alebo otočený trup pri stoji. V súčasnosti je tiež možné v jednej chvíli spracovávať dáta iba jednej osoby; modifikáciu pre viac osôb (napr. tancujúci pár) chcú vedci ešte dopracovať. Tím zároveň dúfa, že ďalšie informácie budú môcť byť získavané zo samotných dotykových signálov, napríklad výška alebo hmotnosť osoby.

 

(mir)

 

Zdroj: Intelligent carpet gives insight into human poses. Technology.org. 22. jún 2021. Dostupné na https://www.technology.org/2021/06/22/intelligent-carpet-gives-insight-into-human-poses/.

 

Foto: MIT CSAL.com

 

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri