;

Novinky

Generiká môžu pomôcť slovenskému zdravotníctvu

2.11.2022 | Daně Všetky špecializácie

Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží v dnešnej neľahkej dobe hľadať úspory, kde sa dá. Podľa aktuálnych zistení by jedným z riešení mohlo byť masívnejšie používanie liekov kopírujúcich originály.

Preskúmať výdavky rezortu sa rozhodli Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) a Inštitút zdravotných analýz MZ SR (IZA). Zamerali sa na tzv. generiká a biosimilars. O svojich zisteniach následne informovali v aktualizovanom prehľade výdavkov na zdravotníctvo.

Veľké úspory

Od tohtoročného augusta uľahčuje vstup generík a biosimilars na slovenský trh novela zákona o liečivách. Vyššie uvedené inštitúcie odhadli, že pokiaľ by pacienti kupovali viac generík a biologicky podobných liečivých prípravkov, výdavky z verejného zdravotného poistenia by poklesli – za tri roky by sa potom v zdravotníctve mohli ušetriť až desiatky miliónov eur. Konkrétne v roku 2023 by väčšia a častejšia voľba tohto typu liečiv mohla ušetriť 23 miliónov eur. Do roku 2025 by mohlo ísť až o 69 miliónov eur. Pokiaľ by však všetky lieky hradené poisťovňami boli kúpené centrálne, narástla by úspora ešte o ďalších 8 miliónov eur. 

 

Zmena kategórií

Pozmeňovací návrh z augusta okrem podpory liekov podobných originálom zároveň podporuje prechod inovatívnych liečiv z terajšieho režimu výnimiek do režimu kategorizácie. Zároveň stanovuje limit pre lieky na výnimky, čo vytvára priestor pre úspory. Tu by rezort mohol do roku 2025 usporiť zhruba 35 miliónov eur.

Výhľad ministerstva zdravotníctva je potom taký, že plošné úsporné opatrenia môžu do roku 2030 usporiť rezortu takmer 483 miliónov eur. Konkrétne v budúcom roku je možné z výdavkov verejného zdravotného poistenia ušetriť 127 miliónov eur.

 

(nov)

 

Zdroj: Ak by pacienti užívali viac generík, za tri roky by sa v zdravotníctve podľa expertov ušetrilo desiatky miliónov eur. SITA. 2. 10. 2022. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/ak-by-pacienti-uzivali-viac-generik-za-tri-roky-by-sa-v-zdravotnictve-podla-expertov-usetrilo-desiatky-milionov-eur/.

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Roboty odhaľujú ďalšie tajomstvo DNA, ukazujú tým cestu k úspešnejšej liečbe chorôb spôsobených chybnými génmi

24.11.2022

Novovyvinuté programy umelej inteligencie (AI) dokážu presne predpovedať rolu regulačných prvkov DNA aj jej trojrozmernú (3D) štruktúru. Vďaka tomu by v budúcnosti mohli byť ľahšie liečiteľné choroby spôsobené chybnými génmi.

Přečíst článek
Účinnosť a bezpečnosť transkutánnej elektrickej neurostimulácie (TENS) pri liečbe akútnej a chronickej bolesti – metaanalýza 381 štúdií

7.11.2022

Transkutánna elektrická neurostimulácia dobre funguje pre okamžité symptomatické zmiernenie bolesti bez ohľadu na diagnózu na základe fyziologických dôkazov o inhibícii aktivity a excitability centrálnych nociceptívnych neurónov. Postup navyše môže robiť aj sám pacient.

Přečíst článek
Návrh rozpočtu pre rezort zdravotníctva SR – budí vášne, ale meniť sa (zatiaľ) nebude

3.11.2022

Pre zdravotnícke organizácie, zdravotné poisťovne aj ministra zdravotníctva V. Lengvarského je návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok neprijateľný. Ministerstvo financií SR však zmeny nechystá.

Přečíst článek
Ovplyvní konzumácia kávy a čaju klinické výsledky u pacientok s karcinómom prsníka?

2.11.2022

Autori štúdie, ktorá bola uverejnená v augustovom čísle periodika Cancer, sa pokúsili longitudinálne vyhodnotiť súvislosť konzumácie kávy a čaju s kvalitou života, úzkosťou, depresiou a prežitím pacientok s karcinómom prsníka.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 28.11.2022

Centrální typ obezity: hraje roli v prognóze mortality?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri