;

Novinky

Fotografie zo smartfónov môžu detegovať anémiu

3.11.2021 | E-health Všetky špecializácie

Skríning anémie by mohlo byť možné vykonávať pomocou fotografie vnútorného očného viečka, získanej štandardnou kamerou smartfónu. Uvádza to nová štúdia publikovaná americkým tímom v časopise PLoS ONE.

Nízka koncentrácia hemoglobínu, anémia, postihuje asi 5,6 % Američanov a vyše 25 % celosvetovej populácie. Závažná forma tohto javu je významným rizikovým faktorom morbidity a mortality, najmä u detí, seniorov a chronicky chorých osôb. Lacný, dostupný a neinvazívny nástroj na skríning a diagnostiku anémie by tak bol vítaným prínosom.

Oko ako brána k diagnostike anémie

Už skoršie štúdie odhalili, že vnútorná strana spodného očného viečka, spojivka (tunica conjunctiva), sa pri anémii javí bledšia. Aktuálna práca skúmala obrázky spojiviek získané smartfónom od 142 osôb s rôznymi plazmatickými koncentráciami hemoglobínu. Na každej fotografii bola zväčšená malá oblasť spojivky a vedci vypracovali algoritmus, ktorý optimalizoval farebné rozlíšenie. Zároveň bol vytvorený predikčný model, ktorý dal do súvislosti farbu spojivky v porovnaní s okolitou pokožkou a očným bielkom a koncentráciu hemoglobínu u danej osoby. Následne vedci tento algoritmus aplikovali na vyhodnotenie fotografií získaných od 202 nových pacientov.

 

Lepšie výsledky z kvalitnej fotografie

V analýze novej súpravy fotografií bol vytvorený model v predikcii anémie presný v 72,6 % (interval spoľahlivosti CI 71,4 – 73,8), citlivý v 72,8 % (CI 71 – 74,6) a špecifický v 72,5 % prípadov (CI 70,8 – 74,1). Presnosť v transfúznych limitných hodnotách bola vyššia: 94,4 % (CI 93,7 – 95,0) pre nižší limit a 86 % (CI 85,0 – 86,9) pre horný limit. Farba pokožky neovplyvňovala výsledky, ale určitý efekt mala kvalita fotografií.

 

Výsledky naznačujú, že vhodná aplikácia pre inteligentné telefóny by mohla pomôcť v telemedicíne vyhľadávať anemických pacientov alebo pomáhať „na diaľku“ v oblastiach, kde infraštruktúra neumožňuje bežné krvné testy. Použitie neinvazívnej techniky na detekciu anémie otvára dvere širokému použitiu skríningu, včasnej diagnóze aj liečbe.

 

(mir)

 

Zdroj: Smartphone Photos can be Used to Detect Anemia. 14. 7. 2021. Digitalhealthnews. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6478:smartphone-photos-can-be-used-to-detect-anemia&catid=164:research.Originálna štúdia: Suner S., Rayner J., Ozturan I. U. et al. Prediction of anemia and estimation of hemoglobin concentration using a smartphone camera. PLoS ONE 2021; 16 (7): e0253495. Dostupné na https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0253495.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Nedeľa 23.01.2022

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri