;

Novinky

E-PN oslavuje na Slovensku po pol roku fungovania úspech

12.1.2023 | Právo Všetky špecializácie

Podľa novely zákona z roku 2022 je elektronická neschopenka zatiaľ stále ešte dobrovoľná. Už teraz však dáta ukazujú, že jej obľuba medzi lekármi, ale aj pacientmi stúpa.

Národné zdravotnícke informačné centrum (NCZI) a Sociálna poisťovňa spustili projekt eNeschopeniek za podpory ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Stalo sa tak v júni 2022 a dnes má ePN prvé miesto v hlavnej kategórii digitalizácie spoločnosti na Slovensku. Aspoň podľa konferencie Jesenná ITAPA 2022, ktorá oceňuje rôzne projekty digitalizácie spoločnosti SR.

Zatiaľ na skúšku

ePN patrí k najnovšej službe elektronického zdravotníctva. Spadá pod NCZI a po pol roku fungovania sa zdá, že tento projekt bude minimálne rovnako prínosný ako veľmi úspešná elektronická služba eRecept. Napriek tomu, že možno elektronickú neschopenku využívať zatiaľ dobrovoľne, vyskúšalo ju už 1 385 lekárov, hlavne praktikov pre dospelých. Od štartu projektu tejto elektronickej služby bolo vydaných 125-tisíc elektronických neschopeniek. Najviac lekárov je k systému pripojených v Žilinskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Množstvo lekárov vystavujúcich eNeschopenky každý mesiac rastie. Podľa dostupných dát je teraz takmer každá štvrtá neschopenka elektronická. Na konci novembra dokonca využilo ePN za jediný deň viac než 1 000 lekárov. Väčšina týchto eNeschopeniek sa do systému vkladá v pondelok predpoludním medzi deviatou a jedenástou hodinou a ukončenie prebieha najviac počas piatkov.

 

Rýchlo a jednoducho

ePN šetrí čas a prácu nielen lekárom, ale aj pacientom. Podľa NCZI eNeschopenky všetko zjednodušujú a uľahčujú. Lekárom sa uľaví pri „papierovaní“, pretože ePN plne nahrádza päťdielny formulár o pracovnej neschopnosti. Aj pacienti môžu všetko riešiť mobilnou cestou – stačí pár kliknutí a údaje ePN putujú cez systémy NCZI a SP priamo k zamestnávateľovi.

 

(nov)

 

Zdroj: E-PN je najlepší projekt digitalizácie spoločnosti, takmer každá štvrtá práceneschopnosť je elektronická. Právo a manažment v zdravotníctve. 5. 12. 2022. Dostupné na https://www.pravovzdravotnictve.sk/sk/aktuality/e-pn-je-najlepsi-projekt-digitalizacie-spolocnosti-takmer-kazda-stvrta-praceneschopnost-je-elektronicka.a-2661.html.

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.03.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri