;

Novinky

Najnovšie správy

Aktuality Dane E-health Kazuistiky Právo | Specializace: 56 / 56 Pre zobrazenie / skrytie formulára kliknite na "Špecializácie"..

Nástup Alzheimerovej choroby môže v budúcnosti detegovať umelá inteligencia rozborom reči

22.3.2023 | E-health Všetky špecializácie

Kvalita vyjadrovania človeka preverená umelou inteligenciou môže podľa odborníkov čoskoro vyústiť do pomerne presnej predpovede raného štádia demencie. Špeciálny program by dokonca mohol pomôcť uviesť do praxe predbežný skríning Alzheimerovej choroby.

Odborníci spolu s umelou inteligenciou inovujú aplikáciu na kontrolu diabetu

2.3.2023 | E-health Všetky špecializácie

Kontrola glykémie je neoddeliteľnou súčasťou života diabetikov. Napriek tomu je selfmonitoring glykémie pre mnohých pacientov ťažký. Odborníci z Oregon Health & Science University (OHSU) spojili sily s umelou inteligenciou, aby pacientom manažment ich diabetu výrazne uľahčili.

Umelá inteligencia pomáha smerovať onkológiu k individualizácii liečby

24.2.2023 | E-health Všetky špecializácie

Nádory tvoria veľmi nesúrodú skupinu ochorení s rôznymi symptómami. Rovnako heterogénnu skupinu predstavujú génové mutácie spúšťajúce nádorové procesy. Vďaka umelej inteligencii (AI) teraz vedci odhaľujú, ako môžu štrukturálne zmeny v chromozómoch vyvolať nádorové bujnenie.

Virtuálna realita a umelá inteligencia pomáhajú pri preväzoch popáleným pacientom

16.2.2023 | E-health Všetky špecializácie

Zmierniť utrpenie osôb s popáleninami je cieľom projektov, pri ktorých českí lekári využívajú virtuálnu realitu a umelú inteligenciu. Ako to celé prebieha a ako z toho profituje pacient, načrtol doc. Robert Zajíček, prednosta kliniky popáleninovej medicíny FN Královské Vinohrady.

Umelá inteligencia odhadne riziko zlomenín u onkologických pacientov

31.1.2023 | E-health Všetky špecializácie

Kostné metastázy sú u onkologických pacientov častou komplikáciou, ktorá zhoršuje prognózu aj kvalitu života. Štúdia vedcov z Ohio State University však ukázala, že pravdepodobnosť vzniku zlomenín chrbtice je možné s pomocou umelej inteligencie úspešne predikovať.

Strojové učenie otvára dvere k personalizovanej liečbe nádorov ovárií

17.1.2023 | E-health Všetky špecializácie

Vedci vyvinuli model strojového učenia, ktorý dokáže identifikovať slabé miesta metabolizmu v určitých génoch ovplyvňujúcich nádorové bujnenie. Štúdia publikovaná v časopise Nature metabolism uvádza, že tieto zistenia by mohli umožniť cielené ničenie nádorových buniek.

Umelá inteligencia dokáže určiť mieru rizika samovraždy

22.12.2022 | E-health Všetky špecializácie

Vytypovať pacientov, u ktorých reálne hrozí, že sami ukončia svoj život, je pre lekárov stále ťažké. S prevenciou by v tomto prípade mohla pomôcť umelá inteligencia.

Vďaka umelej inteligencii môže byť liečba epilepsie v budúcnosti kvalitnejšia

8.12.2022 | E-health Všetky špecializácie

Približne jedno percento svetovej populácie sužuje epilepsia. Väčšine pacientov dokážu pomôcť lieky, ale asi 20 – 30 % chorých na ne nereaguje. Ďalším riešením býva operácia. Teraz môže do liečby vstúpiť umelá inteligencia. A to veľmi pozitívne.

Roboty odhaľujú ďalšie tajomstvo DNA, ukazujú tým cestu k úspešnejšej liečbe chorôb spôsobených chybnými génmi

24.11.2022 | E-health Všetky špecializácie

Novovyvinuté programy umelej inteligencie (AI) dokážu presne predpovedať rolu regulačných prvkov DNA aj jej trojrozmernú (3D) štruktúru. Vďaka tomu by v budúcnosti mohli byť ľahšie liečiteľné choroby spôsobené chybnými génmi.

Schopnosť kombinovať dáta z viacerých zdrojov môže pomáhať nielen onkologickým pacientom

24.10.2022 | E-health Všetky špecializácie

Nové technológie umelej inteligencie (Al) sú schopné integrovať viac typov dát a presnejšie tak predvídať výsledky liečby rôznych typov rakoviny. Skúmanie použitia takých modelov v klinickej medicíne je však ešte len na samom začiatku.

Vyhľadávanie

Kvíz týždňa

Streda 28.02.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendár

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri