;

Novinky

Drony v zdravotníctve. Blízka budúcnosť, alebo vzdialená vízia?

28.4.2022 | E-health Všetky špecializácie

Pandémia covidu-19 zmenila požiadavky na dostupnosť a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti a výrazne urýchlila rozvoj telemedicíny aj digitálnych technológií. Viac sa začali využívať také drony, ktoré v boji s pandémiou naplno ukázali svoje prednosti. Nájdu si v zdravotníctve svo

Boom v lekárskej logistike

Bezpilotné lietadlá (Unmaned Aerial Vehicle, UAV) sa využívali na transport lekárskeho materiálu najmä v miestach so zlou dopravnou infraštruktúrou už pred vypuknutím pandémie. Napríklad americký startup Zipline prepravoval pomocou dronov v Rwande rôzne zdravotnícke pomôcky už v roku 2016. Počas pandémie sa osvedčil v Ghane, kde dopravil viac než 11 000 vakcín do veľmi neprístupných miest, kam by sa štandardné dopravné prostriedky nedostali. V roku 2020 potom spoločnosť expandovala na trh v USA, keď dostala povolenie Federálneho úradu pre letectvo (FAA) na transport zdravotníckych zásielok do nemocnice v Severnej Karolíne.

V Japonsku spustila podobný projekt aj nemecká spoločnosť Wingcopter, ktorá zásobuje liekmi pomocou dronov odľahlé ostrovné oblasti. Prepravná spoločnosť UPC zase začala minulý rok v spolupráci so zdravotníckou firmou CVS využívať drony na doručovanie liekov na predpis niektorým seniorom na Floride. Švédska spoločnosť Everdrone ide v inovácii ešte ďalej a experimentálne skúša drony na doručovanie defibrilátorov ľuďom s podozrením na zástavu srdca.

Dron zaistí dezinfekciu aj monitoring priestorov

Ďalším spôsobom využitia dronov je dezinfekcia verejných miest, ako napríklad športových a zábavných centier. Efektivita a bezpečnosť tejto metódy závisí od mnohých faktorov, takže mnoho štátov Európskej únie ju zatiaľ nepovažuje za prínosnú. Využíva sa však napríklad v Španielsku, Francúzsku alebo USA.

Experimentálne sa drony testujú aj na sledovanie ľudí vykazujúcich príznaky respiračnej infekcie. University of South Australia a kanadská spoločnosť Draganfly už vyvinuli algoritmus, ktorý má pomocou dronov u ľudí na veľkú vzdialenosť detegovať prítomnosť vírusu.

Videá z Číny zachycujúce sledovanie ľudí pomocou dronov s reproduktormi, ktoré hlasito napomínajú za porušovanie vládnych nariadení, mohli pôsobiť ako obrázky vystrihnuté z nejakého dystopického románu. Napriek tomu neboli tieto praktiky ojedinelé ani v iných štátoch vrátane Španielska.

 

Stopkou je nedoriešená legislatíva

Drony v pandémii celkom iste splnili funkciu prostriedkov ma bezkontaktné doručovanie lekárskych pomôcok do inak neprístupných miest a ich zdokonaľovaniu sa venuje veľa vedeckých tímov. Vedci z University of Cincinnati napríklad nedávno predstavili semiautonómny prototyp dronu disponujúci kamerami a obrazovkou, ktoré umožnia komunikáciu medzi lekármi a pacientmi. Čo teda bráni ich masovému rozšíreniu pre lekárske účely?

Širšie využitie dronov môže brzdiť najmä legislatíva. Vedci, ktorí sa zaoberali modelovaním dopadov používania dronov počas karantény, apelujú na nutnosť istého zjednodušenia pravidiel lietania. Na druhej strane je však potrebné v legislatíve zohľadniť vlastnícke právo vzdušného priestoru, zodpovednosť a kvalifikáciu pilotov dronov alebo ochranu získaných dát. Ďalšími zložitými otázkami sú napríklad hlučnosť a problém narušenia súkromia. Do chvíle, kým budú tieto záležitosti na regulačnej úrovni doriešené, sa tak budú drony namiesto očakávaného rozletu držať skôr pri zemi.

 

(svat)

 

Zdroj: Is there future for drones in healtcare? 3. 6. 2021. The medical futurist. Dostupné na https://medicalfuturist.com/medical-drones-2021/.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 18.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri